Reference / Chotětov (Mladá Boleslav)

Období realizace

03-07/2017

Charakteristika domu

Jedná se o dům Klaret v prakticky nezměněné podobě a ve stupni dokončení až na klíč včetně základové desky. Po technické stránce jsme ale dům pěkně vyšperkovali: přidali jsme na tepelných izolacích stěn, podlahy i stropu, dali jsme vynikající okna v profilu Progress osazená na podkladních profilech UltraFoam, použili statické desky RigiStabil místo klasického bílého sádrokartonu. Máme také veliké štěstí na klienty, budoucí majitele chotětovského Klaretu. Je to zkrátka domek, ze kterého mám radost...

7.3.2017: Zahajujeme zemní práce, probíhá betonáž základových pasů, naváže instalace a následná betonáž ztraceného bednění.

13.3.2017: Probíhá hutnění podkladních vrstev, instalace ležaté kanalizace, pokračujeme s betonáží spodní desky. Následovat bude hydroizolace a koncem týdne betonáž vrchní desky. Deska je navržena jako dvoustupňová, tedy se skrytou hydroizolací.

14.3.2017: Panely v systému DNK jsou již "na stolech". Výroba postupuje mílovými kroky.

27.3.2017 10:00h: MONTÁŽ PANELŮ V SYSTÉMU DNK. Přijďte se podívat na vlastní oči, jak se dnes staví moderní dřevostavby. Nebudete litovat :-)

17.3.2017 Je zalitá svrchní betonová deska. Vše je připraveno k pondělní montáži. Investor v mezidobí provedl oplocení staveniště.

23.3.2017: Panely i vazníky jsou naloženy na kamionu a připraveny k přeplachtování a expedici... Nenechte si ujít pondělní montáž

27.3.2017: Za nádherného slunečného počasí zahajujeme montáž panelů dřevostavby v systému DNK. Nosná kostra panelů je z vysušeného hoblovaného smrkového řeziva (KVH) a základní rozměr sloupku je 60/140 mm. Na vnitřní straně panelu je zhotovena parobrzdná a ztužující rovina ve formě velkoformátových OSB 4 Top (by Egger) se spoji přelepenými AirStop páskami. Uvnitř panelu je 140 mm foukané celulózy o hustotě min. 65 kg/m3, která zajišťuje, že materiál nesedá. Z vnější strany jsou pomocí nerezových sponek připevněny dřevovláknité desky tl. 60 mm od firmy STO. Z vnitřní strany panelů jsou ještě přišroubovány latě instalační předstěny (KVH 60x60 mm), která bude po provedení rozvodu elektřiny dodatečně zateplena. Skladba stěn je difuzně otevřená! Již ve výrobě byla do panelů osazena okna a vchodové dveře - DafePlast Progress. Okna jsou uložena na vysoce izolačním podkladním profilu UltraFoam (vchodové dveře na tvrdším profilu ThermoPal). Samozřejmostí je oblepení systém vzduchotěsných pásek. Kromě obvodových stěn byly ještě osazeny do domu ztužující příčky (KVH 60/100) s jednostranným záklopem z Fermacellu, které jsou proti nepřízni povětrnosti kryty folií.

Dále byla provedena montáž (usazení, zavětrování a ukotvení) hlavních vazníků vč. lisovaného ztužidlového pole, které spolu s dalšími prvky systému ztužení zajišťuje dostatečnou prostorovou tuhost celé stavby. Při návrhu vazníků bylo uvažováno jak s přitížením fotovoltaikou, tak byly také připraveny na zatížení skladováním pod hlavním hřebenem střechy (v šířce cca 2,5 m).

Odpoledne jsme do stavby ještě osadili komín Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny. Komín je dodáván jako prefbrikovaný prvek a to vč. cihličkového obkladu nadstřešní části a ochrany proti zatečení do komína.

Další dny budeme pokračovat s montáží obou valeb, přípravou pro úložný prostor, montáží zarážek pro celulózu atd. Ve středu/čtvrtek nastoupí pokrývači a střechu zalaťují...

3.4.2017: Po týdnu práce je hotová střecha (KM Beta Briliant) vč. veškerých potřebných doplňků (větrací a odvětrávací tašky, anténní taška, komincký výlez a stoupací plošina, protisněhové tašky nad budoucí pergolou) a kompletní klempířiny (žlaby, svody v pozinkovaném plechu, oplechování komína) a podbití přesahů střechy palubkami (smrk, A/B tl. 15 mm vč. nátěru tenkovrstvou olejovou lazurou OSMO).

Je postaveno lešení a tento týden bychom měli zahájit práce na fasádě.

Uvnitř se intezivně pracuje na parobrzdné rovině stropu (OSB) vč. oblepení AirStop páskami. Styk panelu a základové desky je nově také přelepen speciální parotěsnou páskou. Je hotový rozvod pro nucené větrání a vše se chystá na páteční aplikaci tepelné izolace ClimatizerPlus.

10.4.2017: Minulý týden jsme zvádli vše výše uvedené. Do Velikonoc jsme rovněž provedli montáž rastrů pro SDK konstrukce - tedy rastr stropu a rast příček vč. jednostranného opláštění statickými deskami RigiStabil. Zároveň jsme zahájili práce na fasádě a využili jsme příznivého počasí před avizovaným ochlazením a podařilo se nám zhotovit minerální jádro omítky na celém domě. Nyní vyčkáme jeho vyzrání a až se jaro opět vrátí, natáhneme finální fasádu.

18.4.2017: Nastupují mistři elektrikáři a dům doslova protkají kilometry kabelů. Není to rozhodně práce na den, ale do konce týdne to v pohodě stihneme. Na příští týden máme naplánovaného vodaře a ještě předtím, než začneme zaklápět, provedeme po dohodě s investorem tzv. BlowerDoor Test. Celá se stavba se nafoukne/vysaje a zkoumá se její těsnost. Je to jeden ze základních kontrolních mechanismů pro výstavbu pasivních domů (i když va našem případě se o pasiv nejedná) a jsem moc zvědavý, jak to vyjde.

25.4.2017: Blower Door Test vyšel dobře. Zůstali jsme jen kousíček nad hodnotami pro pasivní dům. Jako zdaleka nejkritičtější místo se ukázala pata komína, kterou jsme dodatečně opatřili vzduchotěsnou páskou. Musíme se pochlubit, protože pan inženýr Daviz z VVÚD nám vysekl poklonu za kvalitně provedenou dřevostavbu. Už je kompletní vodoinstalace vč. "geberitů" pro WC, tlakových zkoušek atp. Aplikuje se tepelná izolace předstěna a akustická izolace příček. Provádí se přípravy pro zavěšení kuchyňské linky, digestoře a další drobnosti, jako třeba poličky na dřevo u krbových kamen.

​Kontrolní den: Velmi děkujeme paní investorce za úžasné originální koláče, kterými nás vždy pohostí.

​2.5.2017: Zaklápíme stěny RigiStabilem (statická sádrokartonová deska), na podhled instalujeme červený protipožární sádrokarton, do vlhkých prostor zelený, který má také deklarovanou požární odolnost. Aplikujeme výztužné pásky v rozích. Do konce týdne bychom měli mít vytmeleno. Ke konci týdne bychom mohli začít s podlahami. Navážíme materiály interiérů.

11.5.2017: Sádrokartony jsou kompletně namontovány a spáry i vruty jsou přetmeleny. Nyní vyčkáme na vyzrání tmelu a příští týden budeme brousit. Zahajujeme zhotovení finální vrstvy fasády. Probíhá montáž suché podlahy v systému Fermacell  - nejprve srovnání nerovností vyrovnávacím podsypem Fermacell, poté tepelná izolace (TVRZENÝ podlahový polystyren 200S, zde v tloušťce 160 mm) a systémové podlahové prvky Fermacell 2E22 (lepí se k sobě přes velké falce a spoj se mechanicky pojistí vruty nebo sponkami).

15.5.2017: Tři strany domu máme ve finální fasádě. Čtvrtou jsme nestihli, protože přišla bouřka a fasáda by místo na domě skončila na zemi. Ale nevadí, zmákneme ji tento týden. Hlavně, že už se borci ze Sineka budou moci vrhnout na práci na retenční jímce - víte, že na ni je dotace? Modrá úsporám!

​19.5.2017: Retenčka je hotová a dopojená, fasáda je kompletní a lešení je pryč. Uvnitř domu jsou sádrokartony přetmelené a přebroušené, podlahy jsou též kompletní. Vše je vysáté a připravené pro realizaci interirérů. Do konce května bychom ještě měli zvládnout dát soklík do marmolitu, aby mohl pan domácí začít s terénními úpravami.

20.5.2017: Zahajujeme práce na interiérech, konkrétně na celkové hydroizolaci v koupelnách vč. použití systémových 3D bandáží v rozích a koutech. Voda je pro dřevostavby nepřítel číslo 1. Pokračujeme na dlažbách a obkladech. Investoři si vybrali nádherné kachle - čistě bílé v kombinaci s imitací dřeva. Navíc velké formáty, takže to bude vypadat fakt dobře. Dávám do fotek jen malou ochutnávku, abyste měli představu o tom, jak to bude uvnitř vypadat. ​

27.5.2017: Pokládáme dlažbu a lepíme obklady. Je osazená vana. Po neděli by měly přijít na řadu podlahy a dveře. Interiér se začíná pomalu rýsovat.

6.6.2017: Jsou položeny podlahy - plovoucí laminátová podlaha v dekoru dřeva. Škoda, že se ve výrobě zpozdili s dveřmi, už mohly být namontovány. Ale snad by měly dorazit příští týden. Uvidíme, zda se to do dne otevřených dveří povede.

POZOR POZOR:Ve čtvrtek 15.6.2017 mezi 14:00 a 18:00 se můžete přijít podívat, jak vypadá ​náš dům s přívlastkem těsně před předáním. Ještě pořád to bude stavba, ale třeba byste chtěli vidět, jak rychle a dobře, jde postavit dřevostavba, když víte jak na to. Prosím objednejte se telefonicky či mailem. Na stavbě budu přímo já, Aleš Tajbr (info@moravskedrevostavby.cz, 723 885 175). Chlebíčky sice nebudou, ale informací o dřevostavbách bude dostatek :-). Těším se na Vás!

26.6.2017: Jsme téměř hotoví. Elektřina je zkompletována, podlahové krytiny, dlažby, obklady i sanita hotové. Doladíme posledních pár drobností, jako třeba osadit jednotku vzduchotechniky, a chystáme se na předání. Investor pokračuje na terénních a zahradních úpravách a práci na přípojkách, vstupu do domu a oplocení. Na začátek července je naplánována kolaudace :-)