Reference / Dolní Cerekev (Jihlava)

Období realizace

10/2019-02/2020

Charakteristika domu

Je úžasné, když za Vámi přijde klient se slovy, že by chtěl dům právě od Vás a této myšlenky se dál drží. Všechno jde pak relativně snadno, projektem a jeho prací na úřadech počínaje, přes stavbu domu a věřím, že až k bezproblémovému užívání stavby. Až při montáži domu jsme se dozvěděli, že jsme před několika lety stavěli jeho příbuznému, který s námi byl spokojen a tak doporučil nás jako zhotovitele nového domu. To se cení a my uděláme maximum pro to, aby i tento náš klienty byl s naší prací a se svým domem spokojen. 

Jedná se o další dům KLARET, letos už pátý, což svědčí o velmi účelné a jednoduché vnitřní dispozici, která může vyhovovat jak mladší rodině, tak i staršímu páru s vnoučaty. Je to zkrátka dům, který se líbí. 

Naše dodávka tentokrát spočívá ve stavbě domu KLARET a to až na klíč vč. základové desky. Dům je opět navržen jako difuzně otevřená dřevostavba v prefabrikovaném certifikovaném stavebním systému DNK. Tepelné izolace jsou zesíleny (260 mm ve stěně, 160 mm v podlaze a 380 mm ve střeše), dům je vybaven celoplošným podlahovým vytápěním HeatFlow, decentrální rekuperací inVENTer Zero, komínem s integrovanými krbovými kamny Schiedel King Fire a systémem monitoringu vlhkosti v podlahách MoistureGuard. 

09/2019: Zhotovujeme základovou desku. Jedná se o dvoustupňovou základovou desku se skrytou hydroizolace (Sikaplan 1,5 mm). Radonový průzkum prokázal vysoké radonové riziko, proto je navrženo odvětrání podzákladí, které je vyvedeno nad střešní rovinu. Na začátku října je deska připravená a může v klidu zrát. 

14.10.2019: Zahajujeme montáž domu. Kolem se ještě válí mlha, ale už v 8 hodin je tu kamion, jeřáb a naši tesaři. Po rozměření usazujeme první panel. Ten je potřeba montážně zabezpečit, aby nespadl a držel ve správné pozici. Následují další obvodové panely. Jedná se o naši klasickou skladbu stěny DNK Difu s celulózou mezi sloupky a s rozšířenou zateplenou předstěnou. V panelech jsou již osazena okna DafePLast Progress, která vyhoví i požadavkům pro pasivní domy. Postupně se přidávají i panely ztužujících příček, které zajišťují dostatečnou prostorovou tuhost celé dřevostavby. Dokonce se na nás přišly podívat i dětičky z místní školky, aby viděly, jak se taková dřevostavba staví :-)

V poledne jsou všechny panely na svých místech a my se můžeme pustit do vazníků. Ukládáme jeden vazník po druhém na své pozice, osazujeme ztužidlové pole, zavětrování prkny ve tvaru Ondřejských křížů i námětky a nárožní vazníky valeb. Základní tvar střechy je brzy vidět. Osazujeme komínové těleso Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny. 

Panely i vazníky rovnáme a kotvíme. Panely pomocí úhelníků a chemických kotev Hilti, vazníky pomocí úhelníků, konvexníxh hřebíků a podstavcových šroubů s šestihrannou hlavou. Večer můžeme celou stavbu zamknout. 

15.10.2019: Pokračujeme v montáži vazníků - vložené krokve valeb. Zhotovujeme revizní lávku a připravujeme stavbu na příchod pokrývačů. 

16.10.2019: Naváží se střešní krytina, pokrývači osazují okapničky a instalují pojistnou hydroizolaci střechy. Panely jsou podmazány expanzní maltou Fermacell. 

17.-18.10.2019: Pokračujeme v práci na střeše, zejména v laťování.

21.10.2019: Na stavbě jsou opět pokrývači a zahajují pokládku střešní krytiny KM Beta v černé barvě. Rovněž se tento týden budou instalovat klempířské prvky v barveném plechu KJG. Do konce týdne by měla být hotová první stavební etapa, tzn. že dům bude stát a bude mít kompletní střechu. Zároveň nastoupil i fasádník, aby dal dům do lepidla s výztužnou síťovinou. Opět by se to mělo do konce tohoto týdne povést. 

25.10.2019: Dům je v lepidle a je položena střešní krytina KM Beta Briliant v černé barvě. Osazují se klempířské prvky. Uvnitř domu se pracuje na parobrzdné rovině stropu z OSB tl. 15 mm. Veškeré spoje jsou přelepovány Airstop páskami od firmy Isocell. Je dokončen armovaná podkladní vrstva vnější fasády. Dnes bychom měli investorovi předat první stavební etapu. 

29.10.2019: Pokračují práce na vnitřní parotěsné rovině. Koncem týdne nastupují sádrokartonáři, aby narastrovali strop a příčky. Do té doby musí být vnitřní parobrzná rovina kompletní a dokonale přelepena. 

4.11.2019: Rastrujeme strop a příčky, které i jednostranně zaklápíme sádrovláknitými deskami Fermacell. V druhé polovině týdne nastupují elektrikáři. 

6.11.2019: Nastupují elektrikáři a provádí hrubé rozvody elektroinstalací v příčkách, stropech a instalační mezeře na obvodových stěnách. 

11.11.2019: Elektrikáři dokončují práci, investorův dodavetel slaboproudu provádí rovněž základní kabeláž. Odpoledne nastupují vodaři, aby provedli rozvody vody. Máme premiéru se systémem Alpex místo klasického plastu. Tak uvidíme, jak to bude fungovat. Osazujeme geberity pro toalety. 

12.11.2019: Vodaři dokončují a tlakují rozvody. Nastupují sádrokartonáři, aby do příček a předstěn umístili minerální vatu. Všechny stěny zaklápí sádrovláknitými deskami Fermacell, které vynikají svou statikou. 

14.11.2019: Sádrokartonáři mají zaklopené stropy červeným sádrokartonem a velkou většinu stěn. Do rohů aplikují výztužné pásky Straight Flex, abychom minimalizovali případné vlasové trhliny v rozích. 

15.11.2019: Probíhá aplikace tepelné celulózové izolace ClimatizerPlus do podstřeší. Velkou výhodou tohotp materiálu je schopnost bránit přehřívání a dokonale izolavat i v poměrně složité vazníkové konstrukci. I když foukat bych to tedy nechtěl, je to nepěkná a prašná práce.  

19.11.2019: Navážíme tepelnou izolaci podlah. Kontrolujeme zralost lepidla pro aplikaci finální fasády, ale ještě stále není podkladní vrstva zcela vyzrálá. S fasádou musíme ještě pár dní počkat. 

22.11.2019: Na vyrovnávací podsyp Fermacell, který eliminuje nerovnosti základové desky skládáme tepelnou izolaci - tvrzený podlahový polystyren ve dvou vrstvách křížem přes sebe (2x80 mm). 

25.11.2019: Začínáme se zhotovováním fasády, podklad je konečně dostatečně vyzrálý.

26.11.2019: Probíhá instalace podlahového topení HeatFlow, které zajistí komfortní vytápění rodinného domu. Večer je topení úspešně dokončeno.

27.11.2019: Dokončujeme fasádu domu dle návrhu architekta. Máme premiéru v tomto duchu, takže doufám, že se "nový design" Klaretu bude líbit. 

28.11.2019: Je dokončena finální fasáda domu a demontováno lešení.

02.12.2019: Zahajujeme pokládku sádrovláknitých podlahových prvků 2E22 od firmy Fermacell. Instalujeme speciální sprchový set pro bezvaničkové sprchové kouty - opět v systému Fermacell, tentokrát se však jedná o cementovláknité desky a pokládku do rychletuhnoucího podsypu Fermacell. Součástí prvku je už i nerezový odtokový žlab.

04.12.2019: Brousíme vytmelené stěny i stropy a připravujeme interirér na finální výmalbu bílou barvou. 

11.12.2019: Máme vymalováno a dům neskutečně prokoukl. Investor začíná řešit dešťovou kanalizaci vč. jímky a přípojky kanalizace, vody a elektřiny. 

16.12.2019: Nastupujeme na podlahové krytiny. Je použits plovoucí podlaha tl. 8 mm ve vyšší třídě otěruvzdornosti. 

19.12.2019: Elektrikáři pokládají kabely přípojky. Podlahy jsou položeny, nastupují obkladači, aby ještě před Vánoci provedli hydroizolaci a dlažbu v koupelně, zádveří a na WC. To myslím bude pro tento rok stačit. 

7.1.2020: Obkladači před Vánoci položili veškeré dlažby a teď se do domu vrací, aby začali pracovat na obkladech v koupelně a na toaletě. Rovněž bude probíhat montáž zařizovacích předmětů. 

9.1.2020: Ne vždy jde všechno jako po másle. Teď právě jsme pěkně narazili, protože jsme zapomněli na bezvaničkový sprchový kout. Nedá se nic dělat, lepidlo na této části koupelny ještě ani pořádně nevytvrdrlo, takže těch pár dlaždiček odstraníme, lokálně rozebereme suchou podlahu (naštěstí suchou, protože beton bych opravdu nerad boural) a osadíme systémový sprchový set pro bezvaničkové kouty od firmy Fermacell. Tady nám vyšli vstříc a zapůjčili nám svůj kousek z železné rezervy než přijde z Německa nový. 

10.1.2020: Už je odstraněna podlaha a osazujeme podlahový prvek pro sprchové kouty do rychle tuhnoucího podsypu. 

15.1.2020: Dnes už jsou v domě opět obkladači a pokračují v práci i s bezvaničkovým sprchovým koutem. 

22.1.2020: Jsou namontovány vnitřní dveře. Příští týden dokončí práci podlahář se zalištováním a koupelnář provede finální kompletaci (zejména zástěna sprchového koutu) a tmelení sanitárními silikonovými tmely. 

29.1.2020: Jsou kompletně dokončeny koupelny včetně spárování a tmelení. Je zkompletována elektřina. V pátek nás čeká úklid před předáním, montáž okenních klik atp. 

31.1.2020: Je uklizeno a stavba je předána. Zbývá odstranit pár menších nedodělků, jako třeba sklo před krbovými kamny a zprovoznění VZT. V příštím týdnu chceme dodělat elektropřípojku a zatáhnout sokl do marmolitu, když to počasí dovolí. 

PODÍVEJTE SE, JAK SE BYDLÍ V KLARETU!