Reference / Dolní Žandov (Cheb)

Období realizace

06-07/2022

Charakteristika domu

Příběh, který se při stavbě tohoto domu odehrál, je ve skutečnosti delší, než by se na tuto stránku vešlo. Úplně první kontakt s investory byl o prázdninách 2020 přes portál Dřevostavitel. Finální výběr domu proběhl až v říjnu a k mé velké radosti padla volba na Alibernet, který pro mě navrhla moje žena. Měla obrovskou radost, že se bude stavět její dům. Láska i hory přenáší, takže umístění stavby 3,5 hodiny svižné jízdy od nás nemohlo být na závadu. S radostí jsem přijal návrh investorů na dodávku hrubé uzavřené stavby. Stavba na klíč by pro nás vhledem ke značné vzdálenosti možná zkrátka nebyla. Odhodlání nám tedy nikomu nechybělo, investoři byli zapálení, ale od této chvíle nám házeli klacky pod nohy snad úplně všichni. Investoři postupně museli vyřešit vrt na pozemku a čističku odpadních vod a pak hlavně dostat stavební povolení, což rozhodně tam u nich na západě není žádný med a musíte prokázat velkou trpělivost. Dokonce to došlo tak daleko, že jsme dům na základě příznivých indícií v listopadu 2021 vyrobili a pak jsme ho museli na 7 měsíců u nás uskladnit, protože stavební povolení stále nebylo a seznam potřebných razítek a vyjádření se stále prodlužoval. A tak pečlivě zabalený dům strávil zimu u nás. Ale pozor, na jaře 2022 ledy povolily a investoři obdrželi v půli dubna stavební povolení. Zhotovili základovou desku, oživili původní hypotéku a my jim mohli dům konečně přivést. 

Dům je navržen jako montovaná, difuzně otevřená dřevostavba z českého, certifikovaného stavebního systému DMK. Konkrétně je použita varianta panelu DMK Difu s vnější dřevovláknitou deskou tl. 100 mm, nosným rámem z vysušeného konstrukčního řeziva KVH (tl. 140 mm) vyplněného celulózou a s dodatečně zateplenou instalační předstěnou. Ve výrobě byla do panelů osazena okna a dveře od firmy DafePlast, konkrétně model Progress, který splňuje požadavky pro pasivní výstavbu. Sedlová střecha se sklonem 30° je koncipována jako bezpřesahová a je tvořena dřevěnými příhradovými vazníky, které jsou uloženy na podélné obvodové stěny domu. V podstřeší je uvažováno s velkorysým úložným prostorem a nezapomnělo se ani na statickou přípravu na budoucí fotovoltaiku. O vytápění se stará tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které je napojeno na systém řízeného centrálního větrání s rekuperací tepla a vlhkosti od firmy Jablotron. Doplňkově je v domě instalován komín Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny a také celoplošné podlahové topné folie HeatFlow. Dům splňuje podmínky pro získání dotace kategorie B.0 v rámci programu Nová zelená úsporám. 

2.6.2022: Zahajujeme montáž domu. Kamion zůstane stát na okraji silnice do vesnice a větším jeřábem přes vzrostlou zeleň postupně odebíráme jednotlivé panely z kamionu a usazujeme do správných pozic na základové desce. Je to trošku alchymie, protože úhlopříčky desky se při výstavbě trochu nepovedly. Počasí nám přeje, jeřábník se také dostal do pohody a tak nám jde práce pěkně od ruky. Kolem poledne přijede komín a druhý speciálně upravený kamion s vazníky. Jsou totiž vysoké a musely být přepravovány jako nadměrný náklad. Během odpoledne provádíme montáž vazníků a večer dokončujeme montáž štítových vazníků, na kterých je přes rastr upevněna vnější dřevovláknitá deska. Večer máme hotovo. 

3.6.2022: Dokončujeme včerejší montáž, všechno rovnáme, dokotvujeme a na víkend přetáhneme přes dům velkou stavební plachtu, aby do něj přes víkend zbytečně nenapršelo.

6.6.2022: Zavážíme střešní krytinu Betonpres Exklusiv v břidlicově černé barvě a okapový systém. 

8.6.2022: Nastupuje pokrývač a provádí instalaci pojistné střešní hydroizolace a laťování střechy. Dům je zcela chráněn proti povětrnosti. 

10.6.2022: Pokračujeme v pokládce střešní krytiny. Zhotovujeme velkorysý úložný prostor v podstřeší. Podlaha je z prken s mezerami, abychom zbytečně nevytvářeli difúzní bariéru, jak je to v případě použití OSB desek.

14.6.2022: Střecha je kompletně hotová vč. montáže klempířských prvků (černé KJG). 

16.6.2022: Probíhá záklop krajních svislic vazníků dřevovláknitými deskami, abychom sjednotili podklad pro fasádu. 

20.6.2022: Zhotovujeme parobrzdnou rovinu stropu z OSB 4 tl. 15 mm P+D. 

21.6.2022: Parobrzdná rovina stropu je hotová, dokončujeme přelepení styků desek a napojení na stěny AirStop páskami. Osazujeme zárubeň pro vlez do podstřeší (stahovací schody) a tepelně izolační víko. 

22.6.2022: Oblepujeme styk panelu a základové desky butylovou páskou. Předáváme první stavební etapu, tedy hrubou stavbu. Rádi bychom do konce týdne dali dům do perlinky a fasádního lepidla. 

27.8.2022: Přes víkend se nám podařilo natáhnout fasádní lepidlo s výztužnou síťovinou. Nyní bude v klidu 3-6 týdnů zrát, než na něj naneseme finální silikonovou omítku STO v bílé barvě. 

30.6.2022: Provedli jsme aplikaci tepelné celulózové izolace ClimatizerPlus do podstřeší. 

14.7.2022: Připevnili jsme volná prkna podstřešního úložného prostoru, upravili vnitřní panel příčky, aby umožňoval dopojení odpadu do kanalizace, namontovali jsme okenní kliky, odvezli většinu odpadů a provedli zkoušku zralosti podkladní vrstvy fasády, kterou budeme moci v následujících dvou týdnech zhotovit.

20.7.2022: Na stavbě proběhl blowedoor test a byla dosažena hodnota 0,55, která splňuje i přísné požadavky pro výstavbu pasivních domů. 

23.7.2022: Dokončili jsme finální silikonovou fasádu v systému STO v bílé barvě, která dokresluje strohý vzhled domu. Nyní už je hlavní břímě dokončení stavby na investorech, kteří pokračují v intenzivní práci uvnitř domu.