Reference / Hlásná Třebaň (Beroun)

Období realizace

11/2019-02/2020

Charakteristika domu

Některé příběhy našich klientů a jejich domů jsou opravdu dlouhé a na začátku to ani nevypadá, že by to mohlo vyjít. To, co vychýlí jazýček pomyslných vah k úspěchu, je nezdolná vůle a chuť překonávat překážky. Na začátku nebyly ani peníze ani vlastní pozemek, jen investorka se svou představou o novém bydlení pro sebe a své děti. Pomohli jsme s výběrem pozemku a načrtli celou časovou osu výstavby nového domu a společně se pustili do práce.

Drobně jsme upravili naši typovku Cuvée, přidali k ní kořenovou čističku se zpětným využitím vody na splachování a zalévání a už se nám to začalo rodit pod rukama. Investorka zajistila pro stavbu všechna potřebná stanoviska a stavební povolení a získala finanční prostředky na koupi pozemku i vlastní stavbu. Ano, chtělo to pořádnou dávku odvahy i vzájemné důvěry, ale myslím, že se to vyplatilo... i když to ukáže až život v novém domě.

Dům je opět navržen jako difuzně otevřená dřevostavba z českého certifikovaného stavebního systému DNK. Použili jsme naši klasickou skladbu DNK Difu s rozšířenou předstěnou. Do obvodových panelů jsou rovněž zasazena okna a vstupní dveře od výrobce DafePlast, která již splňují přísné podmínky pasivního standardu. Téměř všechny příčky jsou navrženy jako dřevěné (tedy se ztužující funkcí) s oplástěním sádrovláknitými deskami Fermacell. 

V srpnu máme stavební povolení a v září investorka zahajuje práce na základové desce a kořenové čističce. Není to jednoduchá práce, ale když se chce, tak to jde. Deska je pro nás na konci října připravená a my můžeme v půli listopadu začít s naší dřevostavbou. 

13.11.2019: Zahajujeme montáž domu. Tedy ne příliš slavně, protože se stalo to, co se stává pouze jednou za 10 let - nezajeli jsme kamionem ke stavbě, ikdyž to vypadalo, že to mělo být fakt v pohodě. Zkrátka se nám to nepovedlo. Museli jsme tedy především najít kratší auto, na které panely přeložíme. Nakonec se to povedlo a ještě ten den večer, jsou za pomoci jařábu všechny panely usazeny na své místo na základové desce.

14.11.2019: Rovnáme a dotahujeme chemické kotvy. Zhotovujeme stropní konstrukci (trámy 60/240 po cca 0,5 m) a záklop z OSB desek tl. 22 mm. Za zmíňku určitě stojí masivní průvlak v konstrukci stropu, který nese i sloupky krovu. Je pěkný kus dřeva! Už nám přijel druhý kamion. Takže znovu přeložit na menší auto a šup na stavbu. Tentokrát panely jenom opřeme o již stojící spodní patro a montáž necháme na druhý den.

15.11.2019: S pomocí jeřábu montujeme panely prvního patra a konstrukci krovu, která je rovněž zhotovena z vysušeného KVH opracovaného na CNC stroji. Do domu rovněž usadíme komín - jedná se o model Absolut v provedení Parat (tedy prefabrikovaný) od firmy Schiedel. Před odchodem konstrukci pečlivě zakryjeme plachtou, aby nám do dřevostavby nenapršelo - hlavně na podlahu 2.NP. Navážíme střešní krytinu KM Beta.

18.11.2019: Provádíme drobné dodělávky na hrubé konstrukci domu. Zároveň začínáme pracovat na parobrzdné rovině stropu z OSB4. Stavba je i nadále pečlivě zaplachtována. 

20.11.2019: Práce na vnitřní parobrzdné rovině jsou téměř kompletní. 

21.11.2019: Stavíme lešení pro fasádníky a pokrývače. 

25.11.2019: Nastupují pokrývači a začínají s instalací pojistné difuzně otevřené hydroizolace (střešní folie) a okapnic. 

27.11.2019: Probíhá pokládka betonové střešní krytiny KM Beta v černé barvě. 

28.11.2019: Montujeme schodiště uvnitř domu, probíhá 2.kontrolní den. Provádíme rozvody vzduchotechniky. 

29.11.2019: Dostavujeme lešení na štítu a dokončujeme proužky vnějších dřevovláknitých desek na vnější straně domu v místě styku panelů. Připravujeme se na zhotovení podkladní vrstvy fasády - minerální lepidlo s výztužnou síťovinou. Pokračují práce na střeše.

03.12.2019: Je hotová podkladní vrstva fasády - výztužná síťovina s minerálním lepidlem. Dokončujeme schodiště a střecha je zateplená foukanou celulózovou izolací Climatizer Plus v tloušťce 280-320 mm. 

04.12.2019: Střecha je téměř dokončená, ještě probíhají práce na podbití. Montují se střešní okna Velux. 

06.12.2019: Je dokončená první stavební etapa. Rastrujeme stropy a několik málo sádrokartonových příček. Dům je připraven pro elektrikáře a vodaře, kteří nastoupí příští týden. 

09.12.2019: Nastupují elektrikáři a vodaři. Dům je nyní v jejich moci. Provádí základní rozvody elektřiny a vody. 

13.12.2019: Jsou hotové hrubé rozvody elektřiny a vody a to včetně rozvodů přečištěné vody z čističky, která bude použita na splachování toalet. 

16.12.2019: Zahajujeme práce na SDK v oblasti kuchyně, aby si ji mohl zhotovitel kuchyně ještě před Vánoci zaměřit a připravit do výroby. 

17.12.2019: Na stavbě proběhl blowerdoor test s výsledkem 0,78, což bohatě splňuje požadavky na nízkoenergetickou stavbu. 

19.12.2019: Pro letošek na této stavbě končíme. Pokračovat budeme v lednu prací na vnitřních izolacích (přestěny, příčky) a záklopy stěn a stropů. 

7.1.2020: Na stavbu se vrátili sádrokartonáři, aby pokračovali v zaklápění. Investorka má už objednanou kuchyň, takže není čas ztrácet čas. 

10.1.2020: Sádrokartonáři pracují na plné obrátky. Využíváme teplého počasí a připravujeme dům pro realizaci finální silikonové fasády od firmy STO v barevném provedení dle estetického cítění investorky. Jako první na řadě je penetrace podkladu. 

13.1.2020: Fasáda se podařila. Dům má nový kabát. V průběhu tohoto týdne ještě nainstalujeme vnější parapety. Práce uvnitř domu na sádrokartonech pokračují. 

21.1.2020: Vnější parapety jsou namontovány, ještě připevníme vnější zábradlí. 

30.1.2020: Provádíme pokládku suchých podlah v systému Fermacell. Nejprve vyrovnáme nerovnosti základové desky vyrovnávacím podsypem Fermacell a klademe křížem ve dvou vrstvách po 80 mm tvrzený podlahový polystyren. V podkroví používáme pro zvýšení akustického útlumu voštinu se zásypem. Následuje pokládka podlahových prvků Fermacell 2E22, které jsou k slepeny přes velké falce lepidlem Fermacell a tyto spoje jsou zajištěny vruty či sponkami. Díky suché této technologii můžeme plynuje navázat s prací obkladačů a pokrývačů. 

6.2.2020: Dokončujeme pokládku suchých podlah, tmelíme a brousíme sádrokartony. Příští týden malujeme. Uvnitř to začíná vypadat trochu jako v domě. Máme namontováno vnější zábradlí na francouzských oknech ve 2.NP. Příští týden navážíme dlažbu, obklady a sanitu a zahajujeme práce na interiérech domu. 

12.2.2020: Navezli jsme obklady, dlažbu a sanitu. Je kompletně vytmeleno, vybroušeno a jsou položeny suché podlahy Fermacell. Provádíme penetraci a výmalbu inteiréru. Začínají práce na hydroizolaci koupelny, jsou připraveny elektrické topné kabely, které budou vyhřívat místa, kde je položena dlažba. 

14.2.2020: Je položena dlažba v kuchyni, koupelně a chodbách.

18.2.2020: Realizace postupuje mílovými kroky. Přes víkend jsme položili podlahovou krytinu - laminátovou podlahu od firmy Egger. Vyspárovali jsme podlahu v kuchyni a subdodavatel investorky zahajuje montáž kuchyně. Venku probíhá realizace kořenové čističky odpadních vod (subdodávka investorky). 

19.2.2020: Do domu se vrací obkladač a pokračuje v práci na obkladech a montáži zařizovacích předmětů vč. rohové vany, která je zasazena v mozaice. 

20.2.2020: V domě úřadují elektrikáři, investorka dokončuje kuchyňskou linku. 

24.2.2020: Přes víkend jsme dodělali obklady a dlažby, opravili drobné vady na výmalbě. Je dokončena montáž všech zařizovacích předmětů, je dopojen bojler, baterie, sprcha atp. Dnes probíhá hrubý úklid stavby. 

25.2.2020: Montujeme vnitřní dveře od české firmy Sepos. 

26.2.2020: Provádíme zalištování pro montáži dveří a dodělání soklíků. Elektrikář dopojuje spotřebiče kuchyňské linky. Naše práce se chýlí ke svému konci a investorka se těší na život ve svém novém domě.