Reference / Kladeruby (Třebíč)

Období realizace

05-12/2021

Charakteristika domu

Dům Veritas v Kladerubech nad Oslavou je v pořadí třetím letošním domem tohoto typu. Mám velkou radost, že se nový typový dům stal tak populárním mezi našimi zákazníky. Každý z trojice má nějakou svou zajímavost či individuální úpravu. Základní myšlenka velkorysého společného prostoru, třech větších ložnic a minimalizace chodeb však zůstala zachována. 

Mladí manželé, kteří navázali na studentský život v Brně, zakoupili pozemek ve vesničce Kladeruby nad Oslavou a rozhodli se tam umístit náš dům Veritas. V domě udělali jen pár drobnějších úprav, které jsou malými ale podstatnými kroky k budoucímu pohodovému životu v domě. Příkladem mohou být třeba kotevní body na zavěšená křesla v obývacím pokoji nebo individuální návrh kuchyně s ostrůvkem pro varné centrum. Dům stavíme až úplně na klíč vč. základové desky a zajištění přípojek a retenční nádrže na dešťovou vodu. 

Dům je navržen v certifikovaném stavebním systém DMK pro montované dřevostavby. Základním prvkem jsou difuzně otevřené panely obvodových stěn, které jsou na stavbu dopraveny kamionem, včetně osazených oken. Valbová střecha se sklonem 25° je tvořena dřevěnými příhradovými vazníky s kovovými deskami s prolisovanými trny. Zajímavým prvkem domu je i částečně zastřešená dřevěná terasa - přesah střechy funguje výborně jako stínění velkého okna do obývacího pokoje. Dům je vybaven systémem řízeného větrání Jablotron Futura s rekuperací tepla a entalpickým výměníkem, který je napojen na malé tepelné čerpadlo vzduch-vzduch (modul CoolBreeze) zajišťující dohřev i dochlazování domu. V domě jsou navržena krbová kamna od zn. Hede dopojená do komínového tělesa Schiedel. Tepelnou pohodu dotváří celoplošné elektrické vytápění karbonovými foliemi HeatFlow. Ohřev teplé užitkové vody je zajištěn bojlerem Jablotron Ambienta (250 L) s integrovaným tepelným čerpadlem. Okna na jihovýchodní stranu budou stíněna předokenním žaluziemi. V domě bude realizován systém splachování dešťovou vodou. 

10.5.2021: Zahajujeme práce na základech domu. Jako jednu z prvních věcí musíme odstranit starou nefunkční dešťovou kanalizaci, která vedla v místech budoucího domu. Provádíme skrývku ornice, výkopy pro základy a následující den betonáž základových pasů. 

17.5.2021: Stavíme ztracené bednění a osazujeme výztuž ve vodorovném i svislém směru. Druhý den provádíme betonáž a necháme pár dní zrát. 

20.5.2021: Provádíme podkladní vrstvy, ležatou kanalizaci, prostupy pro přípojky a odvětrání radonu. Následně připravujeme a hutníme finální vrstvu pod spodní betonovou mazaninu. 

24.5.2021: Na betonovou mazaninu zhotovujeme hydroizolaci stavby v podobě folie SikaPlan tl. 1,5 mm vč. ošetření veškerých prostupů. Poté rozprostřeme ochrannou geotextilii a na distanční profily umisťujeme výztužné Kari sítě. Betonujeme desku v tloušťce 13 cm. 

31.5.2021: Zahajujeme montáž panelů rodinného domu. Přístup není zrovna ideální, je to dost v kopci, místa málo a elektrické vedení blízko. Musím ale smeknout před jeřábníkem i řidičem kamionu, kteří se tam skvěle porovnali a tím umožnili bezproblémovou montáž. Provádíme rozměrění domu a na podložky, které vyrovnávají drobné nerovnosti desky, osazujeme první obvodové panely. Nosnými prvky panelů jsou sloupky z konstrukčního řeziva KVH (vysušené, hoblované, délkově napojované zubovitým spojem) 60/140,  na které je z vnější strany nasponkovaná dřevovláknitá deska tl. 60 mm a z vnitřní strany OSB4 tl. 15 mm plnící funkci parobrzdné a smykově tuhé roviny. Mezi sloupky je použita celulóza ClimatizerPlus foukaná do dutiny na hustotu cca 65 kg/m3. Z vnitřní strany jsou ještě panely opatřeny vodorovným roštem z KVH (60/60 á 625 mm), ve kterém budou provedeny instalace a který bude dodatečně zateplen minerální vatou a zaklopen sádrovláknitými deskami Fermacell 12,5 mm. Do panelů jsou již osazena okna DafePlast Progress určená pro výstavbu v pasivním standardu. Postupně přibývají i vnitřní ztužující panely příček. Za pár hodin už má dům i vchodové dveře. Následuje osazení dřevěné nosné konstrukce nad terasou a montáž vazníkové konstrukce střechy. Jako poslední osazujeme do stavby komínové těleso Schiedel Absolut Parat, ke kterému budou v závěru stavby dopojená krbová kamna dle výběru investora, ale s nízkým výkonem (3-7 kW) a s externím přívodem vzduchu. 

1.6.2021: Pokračujeme v montáži vazníků, dokotvujeme panely.

2.6.2021: Dokončujeme obě valby střechy, připravujeme úložný prostor pro skladování věcí v podstřeší a zarážky pro tepelnou izolaci. Nad budoucím obývacím pokojem připravujeme kotevní body pro zavěsná křesílka. 

3.6.2021: Nastupují pokrývači, aby zalaťovali střechu a do stavby zbytečně nepršelo. Používáme difuzně otevřenou pojistnou hydroizolaci s gramáží 150 g/m2. Ve hřebene je zhotoveno provětrávání - je to velmi důležitý a často opomíjený detail. 

4.6.2021: Tesařské práce na hrubé stavbě jsou hotové. Klempíři osazují žlaby a svody.

8.6.2021: Zahajujeme pokládku střešní krytiny Betonpres Exklusiv v černé barvě. Další den provádíme montáž naroží, instalaci kominického výlezu, stoupací plošiny a dalších speciálních průchodek. 

10.6.2021: Střecha je hotová a tím je hotová i kompletní první stavební etapa. V pátek ji předáváme investorovi. 

14.6.2021: Zahajujeme práce na parobrzdné rovině stropu z OSB 4 P+D tl. 15 mm s přelepenými spoji.

16.6.2021: Parobrzdná rovina stropu je hotová. Veškeré spoje jsou přelepené. 

18.6.2021: Připravujeme přesahy střechy pro podbití palubkami. 

22.6.2021: Vztyčujeme rastry příček a opatřujeme je jednostranným záklopem sádrovláknitými deskami Fermacell tl. 12,5 mm. Dům bude připravený pro instalace rozvodů elektřiny, vody a vzduchotechniky. 

28.6.2021: Zahajujeme práce na podbití přesahů střechy smrkovými palubkami s dvojitým nátěrem tenkovrstvou olejovou lazurou OSMO. 

1.7.2021: Je dokončeno dřevěné podbití římsy. Zkusili jsme nového truhláře a je to práce radost pohledět. Probíhá aplikace tepelné celulózové izolace ClimatizerPlus do podstřeší. Projektovaná výška izolace je 380 mm, aplikační výška je 430 mm. 

7.7.2021: Provádíme rozvody vzduchotechniky. Jedná se centrální větrací jednotku Jablotron Futura s modulem CoolBreeze, který prostřednictvím malého tepelného čerpadla vzduch-vzduch zajišťuje z velké části vytápění objektu, případně může v letních měsících sloužit jako zdroj chladu. Průtoky vzduchu do jednotlivých větví jsou řízeny na základě měření koncentrace CO2. Rozvody jsou částečně vedeny ve snížených podhledech (neobytné místnosti) a částečně v kastlících nebo v rozšířených předstěnách (na příčkách příp. obvodových stěnách). Druhý den jsou rozvody vč. průchodek přes fasádu kompletní. 

12.7.2021: Zahajujeme práce na fasádě. Začínáme se zakládacími lištami a rohováním. Nad mnohými okny je provedena příprava pro předokenní žaluzie.  

15.7.2021: Práce na fasádě pokračují, instalujeme výztužnou síťovinu do minerálního lepidla. V místech, kde budou namontovány předokenní žaluzie do pohledových kastlíků a kde je oslaben vnější zateplovací systém, tak vkládáme Aerogel - super izolaci, která do značné míry eliminuje vznikající tepelný most. Není to levné, ale funguje to. 

22.7.2021: Proběhl kontrolní den za účasti investorů a našich elektrikářů, abychom se domluvili na umístění zásuvek a vypínačů. 

26.7.2021: Nastupují instalatéři a zhotovují rozvody vody a odpadů. V tomto domě bude instalován systém splachování dešťovou vodou, což významně šetří pitnou vodu z veřejného řádu. 

3.8.2021: V domě pracují elektrikáři a zhotovují základní rozvody elektřiny. Při jejich zhotovování také myslíme na budoucí třífázovou fotovoltaickou elektrárnu vč. bateriového uložiště, kterou investor plánuje na umístit na střechu svého domu. 

6.8.2021: Rozvody elektřiny, vody vč. dešťové na splachování a vzduchotechniky jsou hotové. Jsou osazena čidla systému MoistureGuard, který monitoruje vlhkost v podlahách při užívání stavby. Během následujících týdnů se do domu vrátí sádrokartonáři. 

18.8.2021: Probíhá instalace tepelné izolace do předstěn a akustické izolace do příček. Navazují záklopy stěn sádrovláknitými deskami Fermacell. Na stropy je použit červený protipožární sádrokarton. 

25.8.2021: Práce na sádrokartonech rychle pokračují. V příštím týdnu musíme ještě připravit tepelnou izolaci podlahy, aby bylo možné položit topné folie HeatFlow. 

31.8.2021: Pokračujeme v práci na tepelné izolaci podlah - používáme tvrzený podlahový polystyren 200S (2x80 mm). 

2.9.2021: Probíhá instalace elektrického podlahové vytápění HeatFlow. Večer je kompletně hotovo a odzkoušeno. 

7.9.2.2021: Chystáme se k montáži podlahových prvků 2E22 od firmy Fermacell. Díky suchému způsobu zhotovení podlah nezaneseme do stavby zbytečně vodu z litých směsí, například z anhydritu. 

13.9.2021: Záklop podlahy je hotový. Tmelíme stěny, instalujeme výztužné pásky StraightFlex do rohů a brousíme. Pomalu to zevnitř začíná vypadat jako dům. 

21.9.2021: Probíhá základní výmalba interiéru domu (2x bílá). 

23.9.2021: Nastupujeme na zhotovení finální fasády domu v barvené kombinaci vybrané investorem. 

24.9.2021: Finální silikonová fasáda v systému STO je hotová. Demontujeme lešení a převážíme ho na další stavbu. Navážíme obklady, dlažby a sanitu. 

27.9.2021: Začínáme s prací na koupelnách. Zhotovujeme pojistnou hydroizolační vrstvu v koupelně a začínáme s montáží obkladů a dlažeb, které investoři vybrali velmi originálně. 

29.9.2021: Práce na obkladech a dlažbách pokračují. Večer ještě osazujeme vanu. 

1.10.2021: Včera jsme podezdili vanu, pokračujeme v obkladech, začínáme spárovat. 

4.10.2021: Dokončili jsme kompletně obklady a dlažby v celém domě. 

6.10.2021: Zatáhli jsme sokl základové desky do lepidla.

11.10.2021: Zahajujeme práce na pokládce finální podlahové krytiny. Jedná se o speciální minerální podlahu, která je velmi odolná, voděodolná a vhodná pro kombinaci s podlahovým vytápěním. Podlaha je pokládána plovoucím způsobem. 

14.10.2021: Podlahy jsou položené a vypadají nádherně. Po montáži obložek musíme ještě dolepit lišty a sokly dlažeb. 

25.10.2021: Připravujeme realizaci přípojek a osazení dešťové jímky. 

8.11.2021: Pod dohledem investora dnes proběhla montáž kuchyně. 

12.11.2021: Zahájili jsme realizaci přípojek a zabudování nádrže na dešťovou vodu vč. dopojení dešťové kanalizace ke svodům ze střechy domu. V tomto domě bude instalován systém splachování dešťovou vodou. 

15.11.2021: Dům je napojen na vodovodní řad a na nově zbudovanou obecní kanalizační síť. Koncem týdne by měla přijít i dešťová jímka, kterou budeme muset správně usadit a dopojit. 

29.11.2021: Probíhá kompletace sanitárního vybavení koupelen a instalace jednotky RainMaster Eco, která umožňuje bezpečné a zcela hygienické splachování dešťovou vodou. Navíc na splachování dešťovou vodou lze získat celkem pěknou dotaci z programu Dešťovka. Dokončujeme přípojku elektřiny, zhotovujeme pilířek pro tepelné čerpadlo. 

6.12.2021: Namontovali jsme tepelné čerpadlo a zprovoznili systém dohřevu/dochlazování. 

13.12.2021: Osadili jsme obložkové zárubně a interiérové dveře. Zajímavostí je, že některé z nich mají připravené výřezy pro osazení malých dvířek pro kočky, které jsou domácími mazlíčky majitelů. 

15.12.2021: Provedli jsme závěrečný blowerdoor test, který vyšel pod hodnotu požadovanou pro pasivní stavby. Dům tedy také bez potíží splnil podmínku pro získání dotace z programu Nová zelená úsporám. 

17.12.2021: Proběhl závěrečný úklid stavby a noví majitelé se stěhují do svého nového domu. 

27.12.2021: Proběhlo spuštění vzduchotechniky a zaškolení obsluhy.