Reference / Kotvrdovice (okr. Blansko)

Období realizace

od 04/2019

Charakteristika domu

Některé domy povolíme snadno a hned napoprvé a člověk si ani neuvědomuje, jaká je to pohoda. V případě tohoto rodinného domu s obytným podkrovím to ale byl zcela jiný šálek kávy. Zasekli jsme se na odboru územního plánování a vypadalo to, že je všem nadějím konec. Nakonec se nám podařilo dům vyladit a jeho vnější vzhled náležitým způsobem zdůvodnit a dostali jsme z odboru zelenou. Za to patří velký dík Pavlovi, našemu vedoucímu projekce, který trpělivě a cílevědomě sbíral argumenty, proč právě tento dům zapadne do okolní zástavby a krajiny. Po 9 měsících se nám podařilo dosáhnout až na stavební povolení. 

Dům typově vychází k domu MERLOT, ale dali jsme mu klasickou sedlovou střechu s těžkou krytinou. Zároveň je zvýšena nadezdívka, což umožňuje lepší využití podkroví - vlastně skoro ani nepoznáte, že jde o podkroví. Oproti MERLOTu byl dům také o trošku zvětšen. 

Dům je vyprojektován jako nízkoenergetická, difuzně otevřená, montovaná dřevostavba v certifikovaném stavebním systému DNK. Máme ambice usilovat s domem o získání dotace z programu Nová zelená úsporám v kategorii B.0, tedy 150.000 + 35.000 Kč. Vytápění je řešeno elektrický podlahovými foliemi HeatFlow a doplňkově krbovými kamny integrovanými přímo v komínovém tělese (Schidel King Fire). Větrání s rekuperací tepla zajišťuje systém inVENTer, konkrétně jednotky ZERO, které jsou nejtišší na trhu. Na střeše domu je dále uvažováno s umístěním fotovoltaických panelů, které budou napojeny na baterie i bojler pro ohřev TUV a spotřebu vyrobené elektřiny v domácnosti. Okna západní fasády jsou stíněna předokenními žaluziemi. K domu dále přísluší kryté stání pro automobil a zahradní sklad. 

V dubnu jsme zhotovili základovou desku a vše bylo připraveno na montáž. Základová deska je navržena jako dvoustupňová, tzn. že hydroizolace a protiradonová ochrana je skryta a chráněna pod svrchní betonovou deskou, do které se dřevostavba kotvena. Není to levné řešení, ale funguje znamenitě, protože si z hydroizolace neuděláte řešeto, když dřevostavbu kotvíte. 

6.5.2019: Po týdenním odkladu zahajujeme montáž přízemí domu. Začínáme už v 8 hodin ráno a v půl dvanácté už přízemí domu stojí. Jde to neobyčejně rychle. Na obvodové stěny je použita vylepšená verze panelu DNK Difu s celulózou (140 mm) uvnitř panelu, která brání letnímu přehřívání, rozšířenou, dodatečně zateplenou instalační předstěnou (60 mm) a vnější dřevovláknitou deskou (60 mm). Smykovou tuhost stěnám dodává velkoformátové OSB4 na vnitřní straně panelu, nosné sloupky jsou z profilů 60/140 (KVH). Všechny příčky jsou dřevěné (KVH 60/100-140 + 1x Fermacell).

Pokračujeme s montáží stropů, kterou jsou tvořeny stropními nosníky 60/240 (á cca 600 mm) zavěšenými v ocelových třmenech BOVA kotvených na obvodových stěnách, takže je zachována kontinuita vnitřní parobrzdné obálky i tuhost spoje obou pater. Záklop je z OSB tl. 22 mm P+D. V místě otevření obývacího pokoje do kuchyně jsou stropy naloženy na mohutný průvlak z lepeného lamelového dřeva, který rovněž nese sloupek krovu. Osazujeme spodní díl komín Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny. 

8.5.2019: Stavíme lešení kolem stavby a pokračujeme s montáží 2.NP. Opět je za pomoci jeřábu a pár hodin práce našich tesařů postaveno. Panely horního patra jsou kotveny přes základový prah kotvený ke stropu, panely vnitřních příček jsou kotveny skrz do nosníků stropu. V panelech příček jsou skyty skloupky krovu podpírající mohutnou vrcholovou vaznici. Celý krov vč. krokví a kleštin je opět Z KVH a byl připraven na obráběcím centru vč. tesařských detailů, abychom ho na stavbě jen sestavili. Na závěr nasazujeme druhou část komína. Celou stavbu důkladně zaplachtujeme proti hlášenému dešti. 

10.5.2019: Začínáme s podbíjením přesahů palubkami a pokračujeme k dřevovláknitým deskám na horním líci krokví. Navečer máme zaklopeno. 

13.5.2019: Instalujeme kontaktní, difuzně otevřenou, pojistmou hydroizolaci střechy a laťujeme (impregnované latě 60/40). 

14.5.2019: Pokračujeme v práci na střeše. Uvnitř domu se věnujeme práci na parotěsné rovině stropu 2.NP - je tvořena OSB4 tl. 15 mm P+D s přelepenými spoji.  

15.5.2019: Pokládáme střešní krytinu, pracujeme na instalaci klempířských prvků. Pracujeme na zajištění návazností na parozbrzdné rovině, aplikujeme butylovou pásku na styk panelu a základové desky, přelepujeme detaily u styku pater. Montujeme tesařskou konstrukci schodiště. 

16.5.2019: Provádíme prostupy skrz vnitřní parobrzdnou rovinu. Dokončujeme práci na střeše. 

17.5.2019: Probíhá úklid stavby a příprava na předání první stavební etapy. 

20.5.2019: Doděláváme kastlíky pro žaluzie nad západními okny ve 2. nadzemním podlaží. 

21.5.2019: Do domu nastupují elektrikáři, aby provedli základní rozvody elektroinstalací. 

22.5.2019: Kromě elektrikářů už v domě úřaduje také instalatér. Do toho se tam pletu já s kolegy z firmy MoistureGuard a točíme krátký spot o instalaci tohoto systému, který v našich stavbách používáme. Venku prší a prší, přesně to zdejší krajina potřebuje. 

23.5.2019: Vodaři i elektrikáři dál pokračují v práci. My upravujeme lávku v podstřeší, výlez a detaily parotěsné roviny.