Reference / Kožichovice (Třebíč)

Období realizace

01-02/2018

Charakteristika domu

Je nám ctí, že stavíme hrubou uzavřenou stavbu domu Savignon pro Renatu, Petra a jejich dvě děti v obci Kožichovice na dohled od Třebíče. Dokumentaci pro stavební povolení zpracoval Atelier DNK a díky dobré komunikace investorů s dotčenými orgány získali souhlas s výstavbou velice rychle. Stejně dobře jim šla i koordinace zhotovení základové desky a věřím, že i po skončení naší práce budou pokračovat bez obtíží sami v procesu výstavby a dokončení domu.

Dům stavíme ve variantě bez garáže, tedy s vnitřní dispozicí 5+kk a některými klientskými změnami oproti typovému řešení. Manželé především chytře zvětšili obývací pokoj do prostoru terasy, kde byl původně jen větší přesah střechy a sloupek s vaznicí, která jej podpírala. Dům je navržen a realizován ze stavebního systému DNK v difuzně otevřené variantě DNK Difu s rozšířenou zateplenou předstěnou a celulózou uvnitř panelu. Rovněž izolace podlahy a střechy jsou posíleny. Okna DafePlast Progress s izolačním trojsklem určená především pro pasivní domy jsou osazená již ve výrobě. Vzhledem k zamýšlenému centrálnímu systému nuceného větrání s rekuperací tepla jsme zvedli konstrukční výšku panelů o 20 cm na 3,04 m. Vytápění je navrženo jako teplovodní podlahový systém s elektrokotlem, akumulační nádrží a možností dopojení tepelného čerpadla. V obývacím pokoji je instalován komín Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny. Na střeše je uvažováno s rezervou pro fotovoltaiku. 

29.1.2018: Zahajujeme montáž panelů na jednostupňové základové desce, která sice není tak rovná, jak bychom si přáli, ale nějak to zvládneme. Více nás trápí poměrně silný vítr, který na štěstí začne před polednem slábnout a rozbředlý terén staveniště. Zkrátka je 12°C a všechno úplně rozmrzlo. Osazení prvního panelu bylo náročné, ale pak už to šlo velice dobře a před 14. hodinou byly všechny obvodové i vnitřní nosné a ztužující panely na místě. Do obýváku máme sice pořád velkou díru v podobě chybějícho okna (otvor šířky 3,5 m), ale i tak už to vypadá jako dům. Jeřáb radši necháme zapatkovaný u stavby, aby neroznesl bláto po celé vesnici.

30.1.2018: Ráno hodíme do stavby investorovi paletku OSB na parobrzdnou rovinu stropu a věnujeme se montáži dřevěné vazníkové konstrukce střechy. Jedná se o valbovou střechu se sklonem 25°. Možná se to nezdá, ale taková konstrukce není na bungalovu ve tvaru L úplně jednoduchá a je nezbytné jí věnovat dostatek času a pozornosti. Osazujeme komín Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny a zajišťujeme jej k vazníkové konstrukci. Jeřáb si necháme na stavbě ještě do zítra, aby nám pomohl s montáží velkého okna do obýváku. 

31.1.2018: Pomocí jeřábu a "malého tanku" Majdy určeného pro manipulaci se skly a okny osazují pracovníci firmy DafePlast velkou okenní sestavu do obývacího pokoje. Jedná se o paralelně posuvné dveře a je to naše první zkušenost s tímto kováním, tak uvidíme,  jak to bude fungovat. Pokračujeme dále v montáži vazníkové konstrukce.

1.2.2018: Probíhá montáž vazníkové konstrukce a další práce na dřevostavbě. Snažíme se vše připravit pro pokrývače. Bohužel počasí se zkazilo a začalo pršet. O to víc oceňujeme důmyslnost systému DNK, protože panely mohou být bez obav vystaveny povětrnosti po dobu několika týdnů - vyplývá to z použitých materiálů (OSB 4, dřevovláknité desky) a ochrany klíčových detailů (difuzně otevřená folie na horním líci panelů, vylepené parapety, vypodložkování panelů min. 10 mm nad základovou desku). A vazníkům těch pár kapek neuškodí. 

6.9.2018: Panely jsem vypodložkovali, abychom to měli před pokládkou krytiny v pořádku. Zatím není možné aplikovat výplňovou maltu Fermacell mezi desku a panely. Vazníky i panely jsou kompletně dokončeny a ukotveny. Je kompletně zalaťováno, takže už nám do domu nesněží. Bohužel nebylo prozatím možné zahájit pokládku krytiny, protože se nám vrátila zima. 

9.9.2018: Po čtvrteční přestávce jsme provedli instalaci klempířských prvků - žlaby v černém plechu KJG. 

12.2.2018: Zahajujeme pokládku betonové krytiny KM Beta v černé barvě. 

15.2.2018: Jsme kompletně hotoví a předáváme dům klientům, kteří bez meškání zahajují práce uvnitř domu a také na využijí lešení pro zhotovení fasády v systému STO pro difuzně otevřené skladby stěn.