Reference / Krasová (Blansko)

Období realizace

05 - 09/2017

Charakteristika domu

PŘÍBĚH DOMU:

V naší vlasti máme celou řadu krásných míst, ale mezi ty nejzajímavější rozhodně patří chráněnná krajiná oblast Moravský kras. Právě v této krajině protkané hlubokými kaňony, ve kterých se voda v potocích ztrácí a zase objevuje, zdobené kvetoucími loukami s bělostnými výchozy vápencových skal, která ukrývá pod svým povrchem nesčetně tajuplných jeskyní s dechberoucí krápníkovou výzdobou, stavíme v malebné vesničce Krasová dřevostavbu pro jednu veselou investorku.

Přízemní dům (9x13 m) s valbovou střechou vychází z našeho typového domu KLARET, ale je k němu přistavěno kryté stání pro automobil v šířce 3,0 m. Dům je opět navržen jako dřevostavba ze stavebního systému DNK - skladba obvodových stěn i stropu je difuzně otevřená, tepelné izolace jsou posíleny a vůbec je ten domek "pěkně vymazlený".

Naše dodávka začíná základovou deskou  a bude končit vybroušenými sádrokartony vč. kompletních elektroinstalací a vodoinstalací. Interiéry si mladí investoři dělají sami.

3.4.2017: Zahajujeme práce na základové desce. Deska je navržena jako dvoustupňová, tedy s hydroizolací chráněnou vrchní betonovou deskou. Současně s deskou pod dům byla rovněž provedena deska pod budoucí terasu (již ve spádu, aby odtékala voda) a základový pás pro sloupky budoucího garážového stání.

20.4.2017: Deska je zalita a může v klidu zrát. Termín montáže panelů je stanoven na úterý 9.5. Zatím se ve výrobním areálu DNK bude intenzivně pracovat na přípravě panelů pro expedici.

Dům je navržen v certifikovaném stavebním systému DNK, konkrétně skladba panelu DNK Difu s rozšířenou zateplenou předstěnou (ze 40 na 60 m). Sloupky zůstaly standardně rozměru 60/140 mm, dutina mezi nimi je vyplněna celulózou a na vnějším líci panelů je instalována dřevovlánitá deska tl. 60 mm. Kromě obvodových panelů jsou ještě připraveny vnitřní ztužující panely. Střešní konstrukce je navržena z dřevěných příhradovách vazníků - je uvažováno s přitížením FV panely i úložným prostorem.

9.5.2017: Za pomoci jeřábové techniky montujeme celostěnové panely (DNK difu). Tentokrát jsem si ale přivedl posilu. Vzal jsem s sebou manželku a dva malé kluky, podívat se, jak táta staví dům. Dostal jsem pochvalu, že prý stavím dobře a na prohlídku odfrčeli do jeskyně :-). Ale pravda to asi byla, protože za 2,5 hodinky jsou panely osazeny a to včetně těch vnitřních ztužujích.

Rychle se podíváme s několika s investory a několika přihlížejícími potencionálními klienty dovnitř a už tu máme druhý kamion s vazníky vč. již připraveného ztužidlového pole, které je osazeno na své místo jako první. K němu už pak větrujeme další vazníky. Sestatvíme podpůrnou dřevěnou konstrukci stání pro automobil (prvky jsou již z výroby opatřeny tenkovrstvou olejovou lazurou OSMO v odstínu dle výběru klientky) a dokončíme osazení hlavních vazníků.

Do toho nám přijelo i auto s komínem, takže ho rovnou jeřábem osadíme do stavby. Jedná se o komín Schiedel King Fire, který má v sobě integrovaná krbová kamna. Takže žádné složité a drahé obestavby krbových vložek, jen designově čistý sloup 550 x 550 mm a v něm plápolájící oheň.

Na první den toho bylo až dost. Dům vč. oken stojí, vchodové dveře se zamknou, konstrukce střechy i komín jsou na místě. Dobrá práce, borci!

10.-12.5.2017: Pokračujeme v montáži valbové střechy tvořené dřevěnými příhradovými vazníky, provádíme dokotvení panelů, chystáme zarážky na tepelnou izolaci i podlahu půdního prostoru. V závěru týdne stavíme lešení a nastupují pokrývači, aby střechu před víkendem zalaťovali. Dům je tedy chráněn proti nepřízni počasí.

15.-19.5.2017: Pokračujeme v pokrývačských a klempířských pracích a v montáži podbití přesahů střechy palubkami. Střešní krytina bude černá KM-Beta, okapy a svody jsou v pozinku. Do konce týdne by měla být střecha i první stavební etapa kompletní. Naši tesaři zhotovují parobrzdnou rovinu stropu (OSB 3 tl. 15 mm vč. přelepení vzduchotěsnými páskami). Dům je podmaltován expanzní maltou Fermacell (liniové podepření panelu) a styk základové desky a panelu je přelepen vzduchotěsnou páskou. Jsou provedeny rozvody vzduchotechniky vč. průchodek přes obvodovou stěnu i parobzrdnou rovinu stropu.

22.5.2017: Minulý týden jsme dokončili kompletně střechu i parobrzdnou rovinu na vnitřním líci stropu z OSB. Dneska provádíme zateplení stropu foukanou celulózovou izolací Climatizer Plus. Zahajujeme práci na fasádě, do konce týdne by měla být v lepidle. Jde nám to pěkně od ruky.

26.5.2017: Dům už je kompletně v lepidle (jádro fasády na minerální bázi vyztužené síťovinou) a nyní budeme muset nějaký ten týden počkat na jeho vyzrání. Teprve poté provedeme test zralosti a v případě kladného výsledku aplikujeme penetrační nátěr a zhotovíme finální silikonovou omítku.

28.5.2017: Uvnitř domu rovněž vládne čilý stavební ruch. Montujeme rastry příček i stropů a provádíme jednostranný záklop příček. Instalujeme speciální pouzdro pro skládací dveře do koupelny.

30.5.2017: Nastupují mistři elektrikáři a provádí rozvody elektroinstalací. Již nyní musíme vědět, zde budou světla, zásuvky a vypínače. Ještě že má paní investorka velmi dobrou představu o budoucím interiéru a je na tyto otázky našeho elektrikáře připravena.

8.6.2017: Jsou kompletní rozvody vody a odpadů vč. zapojeného bojleru (160 L). Dalo nám to trochu práce, protože nebyla zcela jasná pozice některých baterií a zařizovacích předmětů. Ale společně s investory jsme to zvládli :-).

13.6.2017: Do domu se zpět vrátili sádrokartonáři, kteří umisťují akustickou izolaci do příček a tepelnou izolace do předtěn (60 mm). Poté se bude záklápět: na strop přijde červený protipožární sádrokarton, na stěny statické sádrokartonové desky RigiStabil. Do konce týdne ještě provedeme test zralosti podkladní vrstvy fasády a případně přistoupíme ke zhotovení finální silikonové omítky v odstínu, který si investorka vybrala.

21.6.2017: Jsou kompletní záklopy stěnových konstrukcí Rigistabilem, na stropě jsou instalované červené protipožární SDK desky. Intenzivně pracujeme na suchých podlahách v systému Fermacell - nejprve vyrovnávací podsyp, poté tvrzený podlahový polystyren (označení 200S) a podlahové prvky Fermacell 2E22, které mohou být použity i pod velkoformátovou dlažbu.

23.6.2017: Máme premiéru s bezvaničkovým sprchovým koutem od Fermacellu - žádná vanička, jen žlábek zapuštěný v podlaze a kompletní systémové řešení Fermacell, které zajistí 100% ochranu proti vlhkosti. Samozřejmě ale koupelnář musí provést kompletní hydroizolaci vč. aplikace 3D těsnícich manžet v rozích.

26.6.2017: Je hotová finální silikonová omítka v odstínu, který si investorka vybrala. Do koupelny instalujeme elektrické topné rohože do lepidla pod dlažbu. Probíhá místní šetření pro osazení a napojení retenční nádrže na dešťovou vodu.

3.7.2017: Probíhají práce na interiérech domu, které jsou v rukou investorů. Po jejich dokončení se do domu vrátíme, abychom provedli kompletaci elektroinstalací.

2.8.2017: Vrátili jsme se ke kompletaci elektroinstalací, montáži hromosvodu (pokud tedy počasí dovolí, protože hrozí nebezpečí, že by se nám elektrikáři mohli na černé střeše usmažit jak vajíčka). Dále provádíme přípojky elektřiny, vody a kanalizace a položení potrubí pro svod dešťové vody do budoucí retenční jímky. 

22.8.2017: Po dlouhých útrapách a kamerových zkouškách se nám nakonec podařilo najít odbočku splaškové kanalizace - byla ukryta až v komunikaci a přímo pod odbočkou dešťové kanalizace, která byla mimo byla v protispádu... No ale už je to dopojené, opravené a zcivilizované. Ale byl to oříšek :-)

30.8.2017: Proběhlo zabudování retenční nádrže na dešťovou vodu. Uvnitř domu probíhají v režii investorky poslední přípravy před nastěhováním a kolaudací. 

4.9.2017: Vrtáme otvor pro odtah digestoře. Nakonec přímo do sloupku, který byl nakonec přesně tam, kde měl podle výrobních výkresů být. Nezbývá než digestoř posunout... Zítra se tam staví sádrokartonáři to zapravit. Páteční kolaudace se blíží. Snad pozemek po víkendovém dešti trochu vyschne, aby se daly udělat alespoň hrubé terénní úpravy. 

8.9.2017: Tak máme zkolaudováno. Ještě zbývá doladit pár drobností a investoři připisují na nákupní seznam další položky, které jsou v novém domě a na vznikající zahradě potřeba. Těším se, že se před Vánoci se stavbyvedoucí stavíme na bábovku :-)