Reference / Křepice u Hustopečí

Období realizace

07-11/2019

Charakteristika domu

Někdy je cesta k novému domu trochu kostrbatá, ale když se vezme za správný konec, tak jde skoro všechno. Jen je potřeba věnovat úkolu dostatečnou pozornost a péči. Skoro hotový projekt obrovského zděného domu jsme s investorem hodili do koše a místo toho začal místní projektant kreslit náš téměř typový Klaret. Zkrátka jsme dali návod, jak na to. Jedinou zásadní změnou byla sedlová střecha a pár drobností v dispozici. Nešlo to úplně hladce, ale nakonec jsme se přeci jen dostali k vytouženému cíli - stavebnímu povolení a vlastní stavbě domu. 

Dům stojí na zahradě rodičů investora v širším centru obce Křepice nedaleko Hustopečí a je navržen v certifikovaném stavebním systému DNK jako montovaná, difuzně otevřená dřevostavba se sedlovou vazníkovou střechou, komínem, elektrickým vytápěním a řízeným decentrálním větráním s rekuperací tepla.

Zahajujeme montáž panelů domu, které přijely z výrobního závodu DNK System v Třebíči na kamionu. Panely již mají z výroby osazená okna (DafePlast Progress určená pro pasivní domy) a vchodové dveře. Během jednoho dne dům kompletně sestavíme a na také mu dáme konstrukci sedlové střechy, která je tvořena dřevěnými příhradovými vazníky s ocelovými deskami s prolisovanými trny. Dále osadíme komínové těleso Schiedel Absolut Parat. Všechny panely i vazníky jsou večer na svých místech a řádně ukotveny. 

Už třetí den nastupují pokrývači, aby zahájili práce na laťování střechy. Uvnitř domu pokračují práce na zarážkách pro celulózu (tepelná izolace stropu), úložném prostoru v podstřeší, podmaltování domu expanzní maltou Fermacell.

Druhý týden pokračujeme s pokládkou betonové střešní krytiny KM Beta Brilliant, instalaci klempířských prvků (okapy, svody, lemování komína) a montáží podbití přesahů střechy palubkami vč. nátěru olejovou lazurou OSMO. Uvnitř domu se intenzivně pracuje na parobrzdné rovině stropu z OSB tl. 15 mm. Spoje OSB desek jsou přelepeny AirStop páskami. Jsou nainstalovány průchodky pro větrání domu: decentrální rekuperace zn. inVENTer, konkrétně jednotky inVENTer ZERO, které jsou velmi tiché. 

Dům hned druhý týden po montáži dáváme do fasádního lepidla s výztužnou síťovinou. To může v klidu zrát a my se přesouváme dovnitř do domu. Sádrokartonáři rastrují příčky a strop. Příčky z jedné strany zaklápí sádrovláknitými deskami Fermacell. 

Třetí týden úřadují v domě sádrokartonáři a dokončují rastry stropů a příček. Za nimi nastupují elektrikáři, aby provedli základní rozvody elektřiny a v zápětí přijdou do domu vodaři. Na konci týdne se bude foukat celulóza do podstřeší. Přijde ji tam přesně 38 cm + 5 cm nadfoukání. Poté přijdou ke slovu opět sádrokartonáři a pomalu též fasádníci, aby provedli finální silikonovou omítku STO pro difuzně otevřené skladby. 

Zhotovujeme finální fasádu - silikonovou omítku STO určenou pro difuzně otevřené skladby stěn. Demontujeme lešení. Dokončujeme rozvody vody. 

Do domu se vrací po delší přestávce sádrokartonáři, do předstěn a příček vkládají izolaci a začínají záklapět stěny sádrovláknitými deskami Fermacell a stropy červeným sádrokartonem. 

I další týden pokračujeme v práci na sádrokartonech, konkrétně instalaci výztužných pásek a tmelení. Dále provádíme pokládku suchých podlah v systému Fermacell, tedy vyrovnávacího podsypu Fermacell, tepelné izolace v podobě tvrzeného podlahového polystyren (2x80 mm) a podlahových prvků Fermacell 2E22. 

Dům je připraven pro realizaci interiérů. 

Dnes se v domě schází elektrikáři a vodaři, aby zkompletovali a zrealizovali drobné úpravy provedené investorem. Zároveň bude probíhat pokládka elektrických topných kabelů do lepidla pod dlažbu v koupelně a v zádveří. Tento týden budou v domě obkladači, aby zhotovili obklady a dlažby v koupelně, na toaletě a v zádveří.

Obkladači mají připraveno na spárování. Příští týden se vrátí vodaři a elektrikáři, aby dokompletovali koupelny a rozvody vody. Interiér už je vymalovaný. Investor už zahájil práce na dodávce a montáži plovoucí podlahy - vinyl na podložce. Zdá se, že se stavba pomalu blíží ke zdárnému konci. 

Obkladači spárují, osazují se zařizovací předměty. Zítra nastupují elektrikáři ke kompletaci. Příští týden bude probíhat montáž obložkových zárubní a vnitřních dveří. 

Je obloženo, zaspárováno a jsou osazeny zařizovací předměty. Jsou z větší části zkompletovány elektroinstalace. Investor realizuje přípojky a dokončuje pokládku plovoucí vinylové podlahy. 

Máme namontovány vnitřní dveře vč. obložkových zárubní. Příští týden se do domu naposledy vrátí elektřikáři, aby vše vyzkoušeli pod napětím ze sítě. Pár drobností musím ještě dotáhnout v koupelně a dům bude připraven k předání. 

Tento týden dotáhneme interiéry ke zdárnému konci a předáváme dokončenou stavbu investorovi. Dům už je připojen na veškeré sítě, takže je možné věškeré věci také vyzkoušet. Věříme, že do konce roku budou investoři kompletně přestěhováni a oslaví Vánoce v novém domě.