Reference / Křepice u Hustopečí

Období realizace

od 07/2019

Charakteristika domu

Někdy je cesta k novému domu trochu kostrbatá, ale když se vezme za správný konec, tak jde skoro všechno. Jen je potřeba věnovat úkolu dostatečnou pozornost a péči. Skoro hotový projekt obrovského zděného domu jsme s investorem hodili do koše a místo toho začal místní projektant kreslit náš téměř typový Klaret. Zkrátka jsme dali návod, jak na to. Jedinou zásadní změnou byla sedlová střecha a pár drobností v dispozici. Nešlo to úplně hladce, ale nakonec jsme se přeci jen dostali k vytouženému cíli - stavebnímu povolení a vlastní stavbě domu. 

Dům stojí na zahradě rodičů investora v širším centru obce Křepice nedaleko Hustopečí a je navržen v certifikovaném stavebním systému DNK jako montovaná, difuzně otevřená dřevostavba se sedlovou vazníkovou střechou, komínem, elektrickým vytápěním a řízeným decentrálním větráním s rekuperací tepla.

Zahajujeme montáž panelů domu, které přijely z výrobního závodu DNK System v Třebíči na kamionu. Panely již mají z výroby osazená okna (DafePlast Progress určená pro pasivní domy) a vchodové dveře. Během jednoho dne dům kompletně sestavíme a na také mu dáme konstrukci sedlové střechy, která je tvořena dřevěnými příhradovými vazníky s ocelovými deskami s prolisovanými trny. Dále osadíme komínové těleso Schiedel Absolut Parat. Všechny panely i vazníky jsou večer na svých místech a řádně ukotveny. 

Už třetí den nastupují pokrývači, aby zahájili práce na laťování střechy. Uvnitř domu pokračují práce na zarážkách pro celulózu (tepelná izolace stropu), úložném prostoru v podstřeší, podmaltování domu expanzní maltou Fermacell.

Druhý týden pokračujeme s pokládkou betonové střešní krytiny KM Beta Brilliant, instalaci klempířských prvků (okapy, svody, lemování komína) a montáží podbití přesahů střechy palubkami vč. nátěru olejovou lazurou OSMO. Uvnitř domu se intenzivně pracuje na parobrzdné rovině stropu z OSB tl. 15 mm. Spoje OSB desek jsou přelepeny AirStop páskami. Jsou nainstalovány průchodky pro větrání domu: decentrální rekuperace zn. inVENTer, konkrétně jednotky inVENTer ZERO, které jsou velmi tiché. 

Dům hned druhý týden po montáži dáváme do fasádního lepidla s výztužnou síťovinou. To může v klidu zrát a my se přesouváme dovnitř do domu. Sádrokartonáři rastrují příčky a strop. Příčky z jedné strany zaklápí sádrovláknitými deskami Fermacell. 

Třetí týden úřadují v domě sádrokartonáři a dokončují rastry stropů a příček. Za nimi nastupují elektrikáři, aby provedli základní rozvody elektřiny a v zápětí přijdou do domu vodaři. Na konci týdne se bude foukat celulóza do podstřeší. Přijde ji tam přesně 38 cm + 5 cm nadfoukání. Poté přijdou ke slovu opět sádrokartonáři a pomalu též fasádníci, aby provedli finální silikonovou omítku STO pro difuzně otevřené skladby.