Reference / Okrouhlá (Boskovice)

Období realizace

10/2020 - 03/2021

Charakteristika domu

Příběh domu SOLARIS v Okrouhlé na Boskovicku se začal psát někdy začátkem tohoto roku, kdy jsem přivezl nabídku na stavbu domu mladé ženě, která je jeho budoucí majitelkou. Bylo to příjemné setkání v boskovické kavárně Kakabu, která nám poskytla zázemí i pro jednání s dalšími klienty. Po nějakém čase jsme se dohodli na rozsahu díla - děláme pouze hrubou uzavřenou stavbu, protože investorka má řadu kontaktů na řemeslníky a především zkušenosti ze stavby sestřina domu, který se nachází na sousední parcele. Mimochodem, je to také dřevostavba. Začínáme projektovat a vše jde vlastně ideálně, přesně tak, jak by mělo. Investorka získává jedno vyjádření za druhým a ani s ohláškou žádný problém není - tu získala na konci prázdnin. 

Dům je umístěn v rezindenční zóně na okraji obce Okrouhlá a je odtuh nádherný výhled dolů do boskovické brázdy. Úžasné místo - tedy když svítí slunce a jen tak trochu pofukuje :-). Dům je navržen v certifikovaném stavebním systému DMK s difuzně otevřenou skladbou stěny (DMK Difu) s vnější dřevovláknitou deskou a rozšířenou instalační předstěnou. Střecha domu je tvořena dřevěným příhradovými vazníky s kovovými deskami s prolisovanými trny, které jsou uloženy na obvodových a vnitřní nosné stěně. Dům je vytápěn plynovým kondenzačním kotlem napojeným na celoplošnou podlahovku a komínem Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny. 

Těžké časy nadešly s přiblížením montážního termínu, který kolidoval s pracemi na příjezdové cestě. Nakonec jsme se ale museli nějak domluvit a pomohl i soused, který dovolil přejezd přes svou parcelu. 

2.10.2020: V brzkých ranních hodinách a zcela netradičně v pátek začínáme s montáží panelů. Najíždí kamion i jeřáb. Postupně usazujeme jeden panel za druhým včetně vnitřní nosné stěny a ztužujících příček. Do obvodových panelů jsou již osazena okna DafePlast Progress, která díky velmi dobrým izolačním vlastnostem splní i přísná kritéria pro výstavbu pasivních domů. Společně s panely montujeme také vnější dřevěnou konstrukci, která vynáší přesah střechy nad terasou. Odpoledne osadíme na své místo komín s integrovanými krbovými kamny Schiedel King Fire a postupně osazujeme také hlavní střešní vazníky. Zítra už jeřáb nebudeme potřebovat. 

3.10.2020: Pokračujeme v práci na vazníkové konstrukci. Vyrovnáváme, kotvíme. Zhotovujeme revizní lávku a zarážky pro tepelnou izolaci.

4.10.2020: Jsme hotovi s montáží panelů i vazníků. Stavba je připravena pro pokrývače. 

5.10.2020: Nastupují pokrývači a rychlostí blesku stavbu zakryjí, aby do ní nepršelo. Během dvou dnů je zalaťováno a stavba je chráněná před povětrností. 

6.10.2020: Tesaři zhotovují parobrdnou rovinu stropu z OSB4 (tl. 15 mm, P+D), prostupy pro vzduchotechniku a odkouření plynového kotle. 

9.10.2020: Parobrzdná rovina je kompletní. Provádíme aplikaci tepelné izolace Climatizer Plus do podstřeší. Aplikační výška je 440 mm, projektovaná výška 380 mm. Díky této izolaci, která je i uvnitř panelů, bude v domě teplo v zimě a příjemně v létě. 

10.10.2020: Na stavbě se koná Den otevřených dřevostaveb ADMD. Celý den navštěvují dům zájemci o dřevostavbu. Děkujeme invesotrce, že nám umožnila lidem ukázat dřevostavbu po 10 dnech práce. 

12.10.2020: Měli nastoupit pokrývači, ale prší a prší.... Prší snad tři dny v kuse. Vyčkáváme, v tomhle se opravdu dělat nedá. 

15.10.2020: Konečně se nebe protrhalo a předpověď je na pár dní slušná. Vyrážíme do akce. Pokládáme hlavní plochy betonovou střešní krytinou KM Beta v černé barvě, zhotovujeme podbití římsy OSB deskami, na které fasádník zhotoví finální fasádu. Instalujeme klempířské prvky v barveném pozinkovaném plechu KJG.  

20.10.2020: Dokončujeme práce na střeše a předáváme první stavební etapu. Když vydrží počasí, zkusíme dát dům ještě tento týden do fasádního lepidla. Rovněž se do domu už chystají řemeslníci investorky, aby provedli potřebné práce. Jako první přijde sádrokartonář, aby narastroval příčky a stropy. 

4.11.2020: Tak se nám to lepidlo nakonec docela protáhlo. Mám pocit, že poslední dny pořád jen prší a prší. Ale už je to hotové a nyní to může v klidu zrát. Narazili jsme ale na zajímavý problém. Snad poprvé stavíme dům s plynovým kotlem a ve fasádě domu musíme pro plynaře připravit schránku pro domovní uzávěr plynu. Poradíme si za pomoci Aerogelu, abychom minimalizovali vniklý tepelný most. Uvnitř domu je narastrováno a probíhají práce na elektroinstalaci a vodoinstalaci. 

3.3.2021: Po delší době jsme dokončili finální silikonovou fasádu v systému STO. Byla použita speciální směs do nízkých teplot. Začali jsme už minulý týden, ale protože bylo tak krásně a teplo, že jsme museli proces přeušit a počkat až se opět trošku ochladí - zimní směs doslova tuhla pod rukama. Vše se ale podařilo, lešení je zdemontováno a investorka může pokračovat s terénními úpravami kolem domu. Ještě začátkem dubna zapojíme systém nuceného větrání Aereco, který dosud zapojen nebyl, aby se do něj zbytečně neprášilo.