Reference / Pustiměř (Vyškov)

Období realizace

01-05/2020

Charakteristika domu

Na začátku příběhu tohoto domu byl odhodlaný investor, který si šel za svým snem v podobě nového domu pro svou rodinu tvrdě a zodpovědně. Už první setkání tomu nasvědčovalo, protože není obvyklé, že by za mnou přijeli lidé z Brna popovídat si nad nabídkou. Trochu mne překvapilo, když přesně věděli, kolik má jejich dům stát. To  je velmi neobvyklý jev. Mým úkolem bylo tedy náš vyladěný KLARET zmenšit a upravit tak, abychom se vešli do požadované částky a zároveň jsme udrželi naši laťku kvalitní dřevostavby. Návštěva stavby KLARETu v Šanově nás jen utvrdila v tom, že chceme jít do stavby domu společně. Investor souhlasil s mými návrhy a finální interiéry a desku si udělá svépomocí, investuje do stavby svůj čas, práci a zručnost. V jeho případě nemám pochyb o tom, že to dopadne na výbornou. 

Povolování stavby nebyla žádná procházka růžovým sadem. Vyskytly se komplikace s pozemkem, resp. s přípojnými podmínkami k inženýrským sítím. Stálo nás to pěkných pár týdnů. Ale díky vytrvalosti a zdvořilé neodbytnosti investora jsme překlenuli i tuto svízel. Pak už jsme jen čekali a čekali na souhlasné stanovisko z odboru územního plánování, bylo to nekonečné. Samotná ohláška byla jen třešínka na dortu. Jako zázrakem  investor stihnul připravit základovou desku a my jsme měli na začátek ledna připraveno. 

Jedná se o mírně zmenšenou variantu našeho typového KLARETu. Dispozičně jsme zůstali u řešení 4+kk se stejným rozmístěním místností, ale pokoje jsme museli trošku změnšit.  Dům je opět navržen v certifikovaném stavebním systému DMK (přejmenováno od 22.11.2019) s difuzně otevřenou skladbou stěny a valbovou střechou z dřevěných vazníků s kovovými deskami s prolisovanými trny. 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z MONTÁŽE PANELŮ!

6.1.2020: Zahajujeme montáž panelů. Sice mrzne, ale hned ráno vysvitlo slunce a vše se začíná ohřívat. Vlastně jsme si lepší počasí nemohli ani přát, jasno a klidno. Na základovou desku rozmístíme podložky, na které jsou panely ukládány a které eliminují nerovnosti základové desky. Postupně umisťujeme jeden panel za druhým a zajišťujeme je montážními vzpěrami, později ztužujícími příčkami. V panelech jsou již osazena okna s izolačními trojskly a je provedeno jejich vzduchotěsné oblepení stejně jako instalace hydroizolačních lůžek pod vnějšími parapety. Po poledni pokračujeme s montáží vazníkové konstrukce střechy. Jako poslední usadíme jeřábem prefabrikované komínové těleso ABSOLUT od firmy Schiedel. Pak už může jet jeřáb domů a my se věnujeme rovnání a kotvení panelů. Ne všechno se ale povedlo na jedničku - nepřijelo nám lešení, kvůli prasklému chladiči - a to by člověk řekl, že v takové zimě není chladič potřeba :-). Investoři naši práci celou dobu sledují - je neuveřitelné, že po pár hodinách můžete vejít dveřmi do nového domu. 

7.1.2020: Pokračujeme v montáži vazníků, dotahujeme chemické kotvy panelů, montujeme zarážky pro celulózu.

8.1.2020: Konečně je chladič opraven a stavíme lešení. Nastupují pokrývači a zahajují práci na laťování střechy. 

9.1.2020: Je kompletní pojistná střešní hydroizolace. Laťujeme. Uvnitř domu pracujeme na revizní lávce, průchodkách,atp. 

10.1.2020: Střecha je zalaťována, dům je chráněn proti vlivu povětrnosti. Začínáme s podmazáváním panelů expanzní maltou Fermacell. 

13.1.2020: Na stavbu přijela krytina a je složena před domem. Začínáme s její pokládkou.

15.1.2020: Počasí pro práci na střeše není sice ideální, ale nějak to jde. Do konce týdne by se mělo podařit střechu kompletně dokončit. Uvnitř probíhají intenzivně práce na parobrzdné rovině stropu z OSB. Spoje jsou přelepeny AirStop páskami. V místě u paty panelu aplikujeme butylovou pásku, abychom zajistili správné dotěsnění tohoto detailu. 

17.1.2020: Střecha je kompletně dokončena stejně jako vnitřní parobrzdná rovina vč. přelepení. Investorovi předáváme první stavební etapu. 

22.1.2020: V podstřeší je nafoukána celulózová tepelná izolace ClimatizerPlus od firmy Ciur. Zajistí, aby teplo v zimě bylo teplo a v létě se dům nepřehříval. Máme zarohováno pro podkladní vrstvu (lepidlo) fasády, ale pokračovat budeme až po neděli, má se oteplit. 

27.1.2020: Rastrujeme pro vnitřní nenosné příčky a pro stropy.

28.1.2020: Je narastrováno a z jedné strany jsou příčky zaklopeny sádrokartonem. Dům je připraven pro nástup elektrikářů a instalatérů. 

6.2.2020: Elektrikáři provedli základní elektrorozvody, instalatéři přijdou až začátkem příštího týdne. Do domu jsme instalovali průmyslový vysoušeč, abychom dostali nadbytečnou vlhkost ze základové desky - dělá doslova zázraky. 

11.2.2020: Využili jsme víkendové slunečné počasí a dokončili fásádní lepidlo s výztužnou síťovinou. Nyní bude minimálně měsíc zrát než na něj budeme moci zhotovit finální silikonovou fasádu. 

18.2.2020: Nastoupili instalatéři a provádí rozvody vody. Zítra budou v domě rovněž elektrikáři, aby doladili základní rozvod elektroinstalací dle požadavků investora. Koncem týdne nastupují sádrokartonáři a začneme vatovat a zaklápět. 

24.2.2020: Vatujeme příčky a předstěny, zaklápíme stěny i stropy sádrokartonem. 

2.3.2020: Je kompletně zaklopeno a vytmeleno. Do domu opět nastupují elektrikáři, aby osadili krabičky a dokončili hrubý rozvod elektroinstalací. 

9.3.2020: Do domu se vrací sádrokartonáři a pokládají tepelnou izolaci podlah - tvrzený podlahový polystyren křížem ve dvou vrstvách tl. 80 mm. Následuje suchá podlaha v systému Fermacell, konkrétně prvky 2E22 určené pro vyšší zátěž. 

12.3.2020: Intenzivně brousíme vytmelené sádrokartony, aby byl dům připraven pro výmalbu, kterou si zajišťuje investor, stejně jako práci na kompletních interiérech. 

13.3.2020: Je krásně a podklad fasády je vyzrálý. Využíváme toho a zhotovujeme finální fasádu. O víkendu bychom měli stihnout demontovat lešení a přemístit ho na další stavbu.

15.3.2020: Fasáda je hotová, demontujeme lešení. Dům je v novém kabátu!

30.3.2020: Investor vymaloval a také práce na obkladech a dlažbách mu jde dobře od ruky. Příští týden bychom se mohli do domu vrátit ke kompletaci elektřiny, možná i zprovoznění vzduchotechniky. 

8.4.2020: Nastupujeme ke kompletaci rozvodů elektřiny a vody. Obkladač investora dokončil obklady a dlažby. Investor zajištuje připojení domu na inženýrské sítě (elektřina, voda, kanalizace). 

16.4.2020: Elektřina je kompletní včetně přímotopů, žebříku a podlahovky v koupelně, zásuvek a vypínačů. Rovněž jsme nainstalovali jednotku nuceného větrání Aereco a osadili větrací a odtahové mřížky. Odvezli a vytřídili jsme stavební odpad. Dům zatím není připojen na inženýrské sítě.

12.5.2020: Ne vždy se daří vše co chceme a nyní jsme zkrátka museli pár týdnů počkat na instalatéra, aby dokompletoval koupelnu a WC a nainstaloval bojler. Vše se podařilo a dům je připraven k předání investorovi.