Reference / Šanov (Znojmo)

Období realizace

03 - 06/2019

Charakteristika domu

PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z MONTÁŽE TOHOTO DOMU!

Téměř na hranicích s Rakouskem chystáme výstavbu našeho domu KLARET v téměř nezměněné typové podobě. Projekt domu šel standardní cestou přes spřízněný Atelier DNK a vyjma drobné komplikace s odhadcem ceny domu pro účely získání hypotéky to šlo všechno jako po másle. Nutno ovšem přiznat, že značnou zásluhu na tom má investor, který poctivě vyřídil všechna vyjádření i základní komunikaci se stavebním úřadem. Stavební povolení jsme obdrželi začátkem ledna a během února zvládl investor zajistit zhotovení základové desky, která byla postavena dle našich výkresů (součást dokumentace pro stavební povolení) a splňovala potřebné tolerance (+/- 15 mm v každém směru). 

Dům je navržen jako difuzně otevřená montovaná dřevostavba v certifikovaném stavebním systému DNK. Obvodové panely jsou vyhotoveny ve variantě DNK Difu s rozšířenou zateplenou předstěnou (60 mm) a celulózovou v panelu mezi sloupky (místo minerální vaty). Do panelů jsou již ve výrobě osazena okna  a vchodové dveře Dafe Plast Progress, která splňují požadavky i pro pasivní domy. Pochopitelně se jedná o trojskla s trojím těsněním s důsledným napojením na vnitřní parobrzdnou rovinu prostřednistvím systémových vzduchotěsných pásek. Uvnitř domu je několik ztužujících příček (KVH 60/100 + jednostranný záklop Fermacell), které zajišťují základní prostorovou tuhost spodní dřevostavby. Střešní konstrukce ve tvaru valby je tvořena dřevěnými vazníky s prolisovanými trny. V domě je navržena suchá podlaha od firmy Fermacell, eletrické vytápění (sálavé přímotopy v obytných místnostech a podlahovka v koupelně a zádveří), nucené větrání od firmy Bristec (systém Aereco) a komínové těleso od firmy Schiedel, ke kterému si investor zajistí dopojení krbových kamen. 

4.3.2019 v 9:00: Zahaujeme montáž panelů na připravenou základovou desku. Tentokrát máme premiéru s lešením stojícím po obvodě domu ještě před zahájením montáže. Uvidíme, jak se toto opatření osvědčí. Za pomoci jeřábu osazujeme jednotlivé celostěnové panely na svá místa a dům se nám doslova rodí pod rukama. Za dvě a půl hodinky máme všechny panely na místě a nyní přijde čas na sestavení ztužidlového pole vazníkové konstrukce a jeho vyzdvižení na dřevěnou konstrukci domu. Ztužidlové pole je vlastně prostorově tuhá "krabice", která spolu s dalšími prvky zavětrování zajišťuje jinak velmi subtilním dřevěným vazníkům střešní konstrukce tolik potřebnou prostorovou tuhost. Odpoledne ještě vsadíme do domu komín Schiedel Absolut v provedení Parat (tedy prefabrikované komínové těleso). Dům ukotvíme pomocí chemických kotev HILTI a statických úhelníků BOVA. Na noc vše zajistíme proti větru, který má k večeru přijít. 

5.3.2019: Vítr nenatropil žádné škody. My pokračujeme v kompletaci střešní konstrukce, aby dům byl připraven pro pokrývače, kteří mají brzy nastoupit. 

6.3.2019: Nastupují pokrývači a začínají instalovat pojistnou střešní hydroizolaci a laťovat. My doděláváme prkennou podlahu úložného prostoru a začínáme se zarážkami pro celulózu. 

7.3.2019: Tesařské práce jsou dokončeny. Pokračujeme na laťování střechy. Začínají práce na vnitřní parobzdné rovině stropu z OSB. 

8.3.2019: Máme zalaťováno a instalujeme klempířské prvky (žlaby a svody v pozinkovaném plechu).

11.3.2019: Práce na pokládce betonové střešní krytiny KM Beta pokračují. Zároveň instalujeme podbití přesahů střechy ze smrkových palubek opatřených dvojitou tenkovrstvou olejovou lazurou OSMO. Je dokončena vnitřní parobrzdná rovina stropu z OSB tl. 15 mm vč. přelepení spojů AirStop páskami a oblepení styku základová deska - panel butylovou páskou. Jsou provedeny veškeré prostupy. Vnitřní parotěsná rovina je kompletní. 

13.3.2019: Střecha i podbití jsou kompletně hotové. Příští týden nastupují sádrokartonáři k provedení rastrů stropů a příček. 

20.3.2019: Jsou hotové rastry příček a stropů pro sádrokartony. Příčky jsou jednostranně opláštěny. 

25.3.2019: Zahajujeme práce na fasádě, rohujeme a lištujeme. Tento týden stihneme ještě zafoukat podstřeší celulózou - Climatizer Plus ve finální tloušťce 380 mm. Celulóza disponuje výrazným fázovým posunem tepelné vlny, proto je vyhledávaným izolačním materiálem eliminující letní přehřívání. 

27.3.2019: Je dokončen minerální podklad finální fasády s výztužnou síťovinou. Nyní bude lepidlo přibližně 3-5 týdnů zrát. 

28.3.2019: Strop domu je zateplen tepelnou izolací ClimatizerPlus. V domě se provádí hrubé rozvody vody. 

9.4.2019: Po týdenní přestávce se do domu "nastěhovali" naši elektrikáři a zhotovují rozvody elektroinstalací dle pokynů investora. Určení umístění světel, zásuvek a vypínačů až na stavbě je jedna z výhod částečné prefabrikace (tedy bez rozvodů hotových ve výrobní hale).  

12.4.2019: Elektrikáři jsou hotoví a do domu se vrací sádrokartonářská parta. Probíhá umisťování tepelné izolace do instalační předstěny (60 mm) na vnitřním líci obvodových panelů. Do příček je vložena akustická minerální izolace a jsou rovněž zaklápěny. Na záklopy veškerých stěnových prvků jsou použity sádrovlánité desky Fermacell, které vynikají nad klasickým sádrokartonem zejména statickými a akustickými vlastnostmi.

17.4.2019: Pokračujeme v práci na sádrokartonech, zaklápíme stropy červeným protipožárním sádrokartonem. Osadili jsme pouzdro pro posuvné dveře do obývacího pokoje. Jsou osazena čidla pro systém MoistureGuard, který trvale monitoruje vlhkost v podlahách. Tmelíme. 

23.4.2019: Provádíme prvotní a finální vybroušení. V rozích jsou instalovány výztužné pásky StraightFlex, které eliminují případné vlasové trhliny v rozích, které bývají reakcí na příliš kolísavý vlhkostní a teplotní režim stavby. 

24.4.2019: Intenzivně pracujeme na SUCHÉM souvrství podlahy. Nejprve vyrovnávací podsyp Fermacell ve vrstvě min. 10 mm, kterým vytvoříme ideální rovinu na základové desce. Poté přijde na řadu tepelná izolace podlahy v podobě 2x80 mm tvrzeného podlahového polystyren (EPS 200S), vrstvy jsou pochopitelně křížem loženy. Celou hrubou podlahu uzavírá podlahový prvek FERMACELL 2E22, což jsou vlastně dvě sádrovláknité desky Fermacell, které jsou k sobě průmyslově (již ve výrobním závodu) přilepeny a jsou opatřeny velkým falcem. Na ten se nanaší speciální lepidlo a následně je spoj podlahových prvků zajistěn mechanickými spojovacími prostředky. Za 24h je podlaha připravena v podkládce finálních vrstev.

26.4.2019: Probíhá výmalba - 2x Primalex Plus. Vzhledem k drsnějšímu povrchu sádrovláknitých desek je nezbytné používat váleček s delším chlupem. 

29.4.2019: Dům je připraven pro obkladače, který zahájí realizaci interiérů. 

2.5.2019: Přijela kompletní sanita, obklady a dlažby. V úterý nastupuje obkladač. Po provedení hydroizolací v koupelně naistalujeme do lepidla pod dlažbu topnou rohož. Stejně tomu bude i v zádveří a na toaletě. 

7.5.2019: Zahajujeme práce na obkladech a dlažbách.

9.5.2019: Koupelna se rodí pod rukama našich obkladačů. Instalujeme sanitu, tedy obdélníkovou vanu, sprchový kout ve tvaru čtvrtkruhu, toaletu, umyvadla a příslušné baterie. 

13.5.2019: Koupelna, toaleta a zádveří jsou hotové. Nastupují fasádníci, aby zhotovili finální silikonovou fasádu STO určenou pro difuzně otevřené sklaby. První den penetrujeme a osazujeme parapety. U vchodovcýh dveří je použit velice tuhý nerezový parapet. 

14.5.2019: Pokračujeme v práci na finální fasádě RD. 

15.5.2019: Fasáda na domě je dokončená. Demontujeme lešení. Sokl domu je zateplen extrudovaným polystyrenem tl. 40 mm. 

22.5.2019: V domě se usadili naši elektrikáři a kompletují. Instalují zásuvky, vypínače, přímotopy, ovládání podlahového topení v koupelně, zádveří a technické místnosti. Kompletují rozvadeč, zapojují MoistureGuard (systém monitoringu vlhkosti v podlahách) a jestli zítra nebude pršet, tak zvládnou i hromosvod. Tak uvidíme... 

23.5.2019: Elektroinstalace jsou kompletní vč. hromosvodu. Příští týden přijdou na řadu plovoucí podlahy. 

28.5.2019: Provádíme pokládku plovoucích podlah v dekoru dle výběru investora. 

30.5.2019: Instalujeme vnitřní dveře s obložkovými zárubněmi. 

6.5.2019: Po instalaci zárubní a dveří se do domu vrací podlaháři, aby provedli zalištování. Zároveň též prováníme spárování v koupelně a na WC. Osazujeme bojler, zástěnu sprchového koutu. Třídíme a odvážíme odpady a provádíme hrubý úklid domu. Připravujeme dům na předání během příštího týdne. 

8.6.2019: Instalujeme vzduchotechniku (nucené větrání Aereco), která zajistí hygienickou výměnu vzduchu uvnitř domu. Je to nutná podmínka, aby dřevostavba mohla dlouho a dobře sloužit. Zároveň provádíme finální úpravu soklu marmolitem. 

11.6.2019: Zbývá nám už dopojit pouze bojler k elektřině a doladit pár drobností uvnitř domu. Dům je připraven k předání. 

26.6.2019: Je odstraněna valná část drobných vad a nedodělků a je proveden úklid domu. Odpoledne dům předáváme investorovi, který ho už pomalu začíná zabydlovat. Do poloviny prázdnin by měl i s rodinou bydlet ve svém novém domě.