Reference / Unhošť (okr. Kladno)

Období realizace

od 08-10/2020

Charakteristika domu

Někdy je stavba domu běh na dlouhou trať a ještě s překážkami. To je přesně případ manželského páru z Unhoště, který si vytrvale klestí cestu za svým snem v podobě nového domu na zahradě za Unhoští, kterou společnými silami zvelebují. Nejprve bylo nutné dům zmenšit na pouhých 60 m2 zastavěné plochy - vlastně se jedná o rekreační objekt. Tato záměna stojí 6% v rozdílné sazbě DPH, ale územní plán zde připouští pouze max. takto velké rekreační objekty. Investoři zbudovali nájezd na pozemek, zajistili studnu a hlavně úplně sami si vyřídili veškerá povolení a vyjádření pro stavbu. Klobouk dolů! 

Jedná se o dům s obytným podkrovím a sklepem, kde se nachází především zázemí pro pánovu velkou vášeň - včelařství. Spodní stavba je betonová a během jara a léta ji manželé společně se syny a kamarády připravili tak, abychom mohli na konci prázdnin přijet s panely a zahájit montáž. 

Dům, resp. jeho nadzemní část, je standardně navržena jako difuzně otevřená dřevostavba v certifikovaném stavebním systému DMK. Do stěn byla již ve výrobě osazena okna DafePlast Progress vč. velkého posuvného okna do obývacího pokoje v systému HS portál. Dřevěný trámový strop je zavěšen do obvodových stěn a mohutného středového průvlaku v obývacím pokoji. Nadezdívka 2. patra je standardní, okolo 1,3 m. Krov je zhotoven z KVH hranolů a má předštítovou vazbu, která dává domu osobitý ráz. Vytápění je řešeno pomocí elektrických topných folií HeatFlow. V obývacím pokoji jsou umístěna krbová kamna Schiedel King Fire integrovaná v komínovém tělese. Druhý komín slouží pro kamna v suterénu. Větrání je zajištěno decentrálním rekuperačními jednotkami inVENTer. Naším úkolem je výstavba hrubé uzavřené stavby a kompletní dodávka sádrokartonů, podlah a systému větrání, vytápění a detekce vlhkosti MoistureGuard. 

31.8.2020: Zahajujeme montáž. Z Třebíče jedou rovnou dvě auta najednou - jedno menší a druhý standardní kamion, protože kvůli stísněným poměrům bude nejspíš nutná překládka. Ale štěstí nám přálo a místo běžného jeřábu přijel úplný megajeřáb s neuvěřitelně šikovným jeřábníkem. Během dopoledne usazujeme obvodové i vnitřní panely přízemí a také si osadíme velký průvlak, který nese strop v obýváku a část krovu. Na své místo usazujeme první díly obou komínových těles. Do stavby a v jejím okolí si složíme veškerý materiál potřebný pro stavbu podkroví. 

1.9.2020: Provádíme montáž stropní konstrukce, která je tvořena stopními nosníky 60/240 uloženými v ocelových třmenech, které jsou ukotveny do obvodových panelů. Na vnitřní příčky jsou stropy shora naloženy. Stropní nosníky jsou zaklopeny OSB deskou tl. 22 mm, která tvoří základ podlahy v podkroví. Odpoledne si připravíme zakládací prahy pro stavbu panelů 2.NP.

2.9.2020: Probíhá stavba 2.NP. Pomocí jeřábu osadíme obvodové i vnitřní panely a prvky krovu. Nejprve spojitou vaznici a poté jednotlivé krokve a kleštiny. Vše je předem vyfrézováno na CNC stroji a přesahy jsou opatřeny nátěrem. Osazujeme horní díly obou komínů - jen škoda, že to výškově nevyšlo a budeme to muset opravit. 

3.9.2020: Začínáme montovat podbití palubkou na přesazích a horní záklop střechy, který tvoří DHF desky tl. 15 mm spojované na pero a drážku. . 

4.9.2020: Střecha je kompletně zaklopená a stavba je chráněna před vlivem povětrností. 

7.9.2020: Začíníme s instalací pojistné hydroizolace a laťováním střechy. Uvnitř probíhají práce na vnitřní parobrzdné rovině z OSB. 

9.9.2020: Pokládáme betonovou střešní krytinu Betonpres Exclusiv v antracitové barvě. Dokončujeme klempířské prvky v barveném plechu. Parobrzdná rovina stropu je hotová, pokračujeme v práci na vnitřním schodišti. 

10.9.2020: Střecha je hotová a stavba je připravená k předání ucelené 1.stavební etapy. 

14.9.2020: Nastupují fasádníci, aby provedli aplikaci výztužné síťoviny a podkladního lepidla pro finální fasádu. 

16.9.2020: Uvnitř domu pracují sádrokartonáři, aby provedli rastrování a připravili prostor pro rozvody elektroinstalací a vody, které si zajišťuje investor sám. 

17.9.2020: Jádro fasády s výztužnou síťovinou je hotové a může v klidu zrát. 

22.9.2020: Jsou hotové rastry stropů a příček pro sádrokartony a hlavně pro rozvody, které zhotoví investor svépomocí či s lokálními dodavateli. 

1.10.2020: Probíhá aplikace tepelné celulózové izolace do prostoru krovu - mezi horní DHF desku a spodní OSB desku, která tvoří vnitřní parobrzdnou rovinu. Celulóza foukaná do dutiny ve správné hustotě nesedá a předeveším zajistí, že v podkroví bude v létě přitelně chladno a v zimě příjemně teplo. Dům je připraven pro dílčí předání investorům, aby mohli pokračovat v pracích. Nyní je to na nich. 

12.10.2020: Nastupujeme na zhotovování fasády, penetrujeme a začínáme s první barvou. Celkem budou na domě tři! 

13.10.2020: Špatná předpověď počasí nás donutila práce přerušit. Máme hotové dvě barvy, ale třetí hlavní ještě ne. 

19.10.2020: Zhotovuje hlavní část fasády. Je to na celý den, ale dům má krásný nový kabát. Dozdíváme horní část komína, dokončujeme prostupy na digestoř a montujeme anténní tašku. Jen ještě zítra odvezeme lešení. Dům je nyní z naší strany dokončen a nyní je řada na investorovi, aby provedl rozvody elektřiny a vody.