Individuální projekt DŮM NA JIHU MORAVY

Cena s DPH –    Co vše je součástí ceny
Zastavěná plocha 140.25 m²
Podlahová plocha 119.19 m²
Výška hřebene 6.06 m
Sklon střechy 32°

Byla to poslední nabídka loňského roku (2022), dělal jsem ji 23.12. a jediné zadání bylo jednoduše nakreslený půdorys domu na čtverečkovaném papíře s čistými vnitřními rozměry místností. Není to moc, ale kde je vůle, je i cesta. Dům jsem tedy nacenil a s investorkou a její rodinou se sešel na naší stavbě v Pozořicích. Vyjasnili jsme si především rozsah naší případné dodávky, tedy pouze hrubou uzavřenou stavbu, a domluvili se na zpracování jednoduché studie, kde dáme představám investorky jasné obrysy. Brzy se to podařilo, ale při konzultaci s odborem územního plánování vzešly na světlo další požadavky, zejména na okapovou hranu rovnoběžnou s komunikací. Nakonec jsme se vypořádali i s tímto, úplně stejně jako na domě v Pozořicích. Posledním oříškem bylo vymyslet, jak otevřít krov v obývacím pokoji, což by takový malý sen paní investorky a bude to vypadat opravdu dobře. Potom se to znovu celé přepočítalo a plácli jsme si. V únoru se začalo projektovat a v červnu už bylo stavební povolení a investorka zhotovila základovou desku. 

Rodinný dům s dispozicí 4+kk a dvěma koupelnami má obdélníkový půdorys o rozměrech 8,5 x 16,5 m, na kterém je posazena střecha se sklonem 32° ve tvaru písmene T. Stavba je umístěna v obci Jevišovka na jižní Moravě a je navržena jako montovaná dřevostavba z českého certifikovaného stavebního systému DMK. Dům je vytápěn krbovými kamny s výměníkem napojeným na systém teplovodního podlahového vytápění. V domě bude instalováno řízené větrání s rekuperací tepla. Naší dodávkou je hrubá uzavřená stavba, tedy dům s fasádou, střechou, komínem a okny a s kompletní vnitřní parobrzdnou rovinou a zateplením stropu resp. krovu foukanou celulózou (400 resp. 360 mm). 

Zaslat dotaz

Půdorys domu

Vizualizace - jihozápadní podhled

Realizace - jihozápadní pohled

Vizualizace - severozápadní pohled

Reference / Jevišovka (okr. Břeclav)

Období realizace

07-09/2023

Charakteristika domu

17.7.2023: Zahajujeme montáž panelů. Už jen doprava nebyla žádná legrace, protože panely v obývacím pokoji, které jsou vyšší než běžné panely, musely být převáženy na speciálním sníženém návěsu. Druhé auto vezlo vazníky, konstrukci krovu, štítové panely a materiál pro zaklápění. Ranní počasí není úplně ideální, protože jsme museli práci 2x přerušit kvůli bouřce. Našim panelům ale déšť nevadí, protože z vnějších stran jsou materiály odolné vůči povětrnosti, shora je panel opatřen pojistnou hydroizolací a lůžka pod parapety jsou vylepena speciálními hydroizolačními páskami. Okna i vchodové dveře v pasivním standardu od firmy DafePlast byla osazena do panelů již ve výrobní hale. To je velká výhoda prefabrikace stěn. Panely se staví na základovou desku pomocí jeřábu na podložky, takže případná voda na desce není nasávána spodním prahem panelu (navíc jeho spodní plocha je opatřena zátěrovou hydroizolační vrstvou), ale naopak může být efektivně vymetena ven. Ač má dům obdélníkový půdorys, tak konstrukčně není vůbec jednoduchý, protože střecha je ve tvaru písmene L a v obývacím pokoji je prostor otevřen do krovu. Do konce prvního dne se nám podařilo osadit všechny panely a montážně je zabezpečit. Rovněž jsme složili krytinu a latě pro pokládku střechy. 

18.7.2023: Dnes jsme se věnovali montáži vazníkové střechy včetně předštítových přesahů, ve které je vytvořen docela pěkný úložný prostor. Je pamatováno i na možné budoucí přitížení fotovoltaickými panely. Rovněž jsme osadili komínové těleso Absolut od firmy Schiedel, ke kterému budou připojena krbová kamna s výměníkem, a také středové vaznice klasického krovu z lepeného lamelového dřeva. 

19.-20.7.2023: Pokračujeme v montáži krovu. Osazujeme krokve a pohledové kleštiny. Zhotovujeme úložný prostor ve vazníkové konstrukci. 

21.7.2023: Dokončujeme práci s krovem a připravujeme stavbu pro nástup pokrývačů. 

24.7.2023: Pracovní týden začínáme zhotovením záklopu z DHF desek na pohledové části krovu. Poté instalujeme okapnice a celoplošnou pojistnou hydroizolaci.

25.7.2023: Provádíme práce na laťování střechy. Používáme výhradně latě 60/40. 

26.7.2023: Máme zalaťováno. Osazujeme klempířské prvky a oplechování komína. 

27.7.2023: Začínáme s pokládkou střechy, konkrétně betonovými taškami Terran Danubia Evo v černošedé barvě. 

29.7.2023: Střecha je z větší části položena. Stavba začíná vypadat jako dům. 

30.7.2023:Zhotovujeme podbití přesahů střechy z palubek opatřených nátěrem v odstínu dle výběru investora. 

31.7.2023: Dopřesňujeme detaily ohledně přípravy pro prostupy vzduchotechniky a také malou specialitku - prostup pro kočku. Předáváme první stavební etapu investorce. 

2.8.2023: Připravujeme stavbu pro zhotovení lepidla s výztužnou síťovinou. Penetrujeme, oblepujeme okna, rohujeme a zhotovujeme diagonální výztuhy v rozích otvorů. 

3.8.2023: Z poloviny máme dům v lepidle. Zítra pokračujeme. 

4.8.2023: Dům je kompletně v minerálním lepidle s výztužnou síťovinou - vše kompletně v systému STO. Máme radost, že se nám to podařilo ještě před deštivým víkendem. 

7.8.2023: Nastupují tesaři, aby zhotovili vnitřní parobrzdnou rovinu stropu a krovu z OSB FireStop. 

10.8.2023: Pokračujeme v práci na vnitřní parobrzdné rovině. Strop máme hotový a pokračujeme na části s krovem. 

16.8.2023: Zhotovujeme prostupy pro vduchotechniku a na přání investorky také pro kočku, aby si mohla vyběhnout ven, kdy potřebuje. 

25.8.2023: Je kompletně hotová parobrzdná rovina stropu i krovu. Podkladní lepidlo s výztužnou síťovinou je vyzrálé. Dům je připraven na aplikaci tepelné celulózové izolace ClimatizerPlus a také na zhotovení finální silikonové fasády v bílé barvě. 

31.8.2023: Navážíme materiál pro foukání a aplikujeme celulózu do podstřeší vazníkové části střechy. 

5.9.2023: Využíváme tlakovou metodu aplikace celulózy pro zaizolování dutiny mezi krokvemi a distančními příložkami. Tloušťka tepelné izolace je 360 mm. Všechny otvory v parobrzné rovině krovu nutné pro foukání po sobě zalepíme systémovými záplatami. 

11.9.2023: Provedli jsme kontrolní blowerdoor test a naměřili jsme hodnotu splňující požadavky pro výstavbu v pasivním standardu. Sjednotili jsme nátěr palubkového podbití římsy. 

12.9.2023: Zahajujeme provádění finální silikonové fasády v systému STO pro difuzně otevřené konstrukce dřevostaveb. 

14.9.2023: Fasádu máme hotovou a demontovali jsme vnější lešení. Ještě v příštím týdnu musíme osadit vnější parapety a také musíme odvést vnitřní lešení, které jsme si postavili pro zhotovení parobrzdné roviny krovu v místě zvýšeného stropu v obývacím pokoji. Investorka začíná o víkendu s terénními úpravami kolem stavby. 

15.9.2023: Demontovali jsme vnitřní lešení, poklidili a vyměnili zámek. Po montáži vnějších parapetů v příštím týdnu předáme hotovou hrubou uzavřenou stavbu investorce.