Individuální projekt DŮM PRO TCHÝNI

Cena s DPH –    Co vše je součástí ceny
Zastavěná plocha 96.00 m²
Podlahová plocha 81.39 m²
Výška hřebene 5.35 m
Sklon střechy 27°

Ne každý se svou tchýní vychází dobře a spíše se traduje, že tchýně v blízkosti je něco jako živelná pohroma. Naštěstí však jsou mezi námi tací, kteří se svou tchýní vycházeji nad míru dobře, jako třeba já. Ale stavět dům pro svou tchýni, to je úplně jiný šálek kávy. Musím přiznat, že v tomto případě je to zcela opodstatněné, protože dotyčná je skvělá žena nabitá pozitivní energií a představuje obrovskou pomoc mladé rodině. I proto ji chce mít nablízku a staví pro ni dům. Je to neobyčejný příběh a je mi obrovskou poctou, že mohu být svým stavebním dílem jeho součástí. 

Ale teď už k domu, který je navržen přesně dle požadavků svých budoucích obyvatel. Jedná se o jednoduchý obdélníkový objekt o půdorysných rozměrech 8x12 m a vnitřní dispozici 3+kk. Pochopitelně je to dřevostavba navržená ve stavebním systému DNK. Dům je částečně podsklepen, protože stojí v prudkém svahu. Sklep je oddělen od domu a je přístupný pouze z venku. Sedlová střecha s velkými předštítovými přesahy jen podtrhuje jednoduchost a účelnost celého domu. Jako v každém domě, i tady máme nějakou novinku nebo krůček kupředu - zde se jedná o decentrální rekuperaci inVENTer. 

Zaslat dotaz

Půdorys domu

Pohled z ulice

Pohled z pole

Reference / Kralupy nad Vltavou

Období realizace

od 02-06/2018

Charakteristika domu

Dům je navržen jako difuzně otevřená konstrukce ve stavebním systému DNK. Obvodové stěny (DNK Difu) jsou tvořeny nosným rastrem ze sloupků KVH 60/140 oplaštené z vnitřní strany OSB 4 tl. 15 mm, na které jsou ještě našroubované hranoly (KVH 60/60) dodatečně zateplené instalační předstěny. Mezi sloupky je vyfoukaná celulóza, konkrétně Climatizer Plus s hustotou min. 65 kg/m3. Z vnější strany jsou obvodové panely zaklopeny dřevovláknitými deskami STO. Do panelů byla již ve výrobě osazena okna DafePlast Progress (na izolačním podkladním profilu UltraFoam) s trojskly, která byla důsledně oblepena vzduchotěsnými páskami. Vnější parapety jsou podlepeny sekundární hydroizolační vrstvou. Uvnitř domu jsou dvě ztužující příčky (rastr KVH 60/100 + 1x Fermacell). Střešní konstrukce je navržena z příhradových vazníků. Bylo uvažováno s úložnými prostorem ve střeše i s přitížením fotovoltaickými panely. Přesahy střechy přes štíty jsou vyneseny speciální konstrukcí. 

V domě je uvažováno s ceplošným podlahovým vytápěním elektrickými foliemi HeatFlow, které se snadno kombinují se skladbou suchých podlah od Fermacellu. Je uvažováno s podlahovým polystyrenem tl. 160 mm a podlahovými prvky Fermacell 2E22. V domě je navržen komín Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny (sekundární zdroj vytápění) a rovněž bude realizováno decentrální nucené větrání s rekuperací tepla od firmy inVENTer. 

Rozsah naší dodávky je "dům k dokončení" - interiéry si tedy bude investor zajišťovat a koordinovat sám.

​26.02.2018 v 10:00h: ZAHAJUJEME MONTÁŽ

​I když mrzne až praští, zahajujeme montáž. Ono to vlastně není tak špatné, protože svítí sluníčko, nefouká a nikde není žádné bláto. Postupně osazujeme celostěnové panely na desku, jeden za druhým, bez větších komplikací. Ideální rovinnost dosahujeme použitím podložek. Vzniklá mezera pod panelem bude vyplněna expanzní maltou od Fermacellu - ale to až bude nad nulou, aby se nám nerozdrobila na prach. Po poledni do stavby osadíme komín Schiedel King Fire s krbovými kamny, typ Lineare S. Následuje složení příčných ztužidlových polí vazníkové konstrukce a jejich vyzdvižení na dřevostavbu. Nyní už je možné k těmto tuhým celkům větrovat další vazníky. Posledním krokem je osazení štítových panelů a konstrukce přestítových přesahů - říkáme jim "žebříky", protože tak vypadají. 

27.02.2018: Pokračujeme dále v kotvení vazníků, panelů, zhotovujeme zarážky pro foukanou izolaci a úložný prostor ve vazníkové konstrukci. Zároveň na stavbě proběhl dohled Výzkumným a vývojovým ústavem dřevařským (VVÚD) v rámci certifikace pro chystaný vstup naší společnosti do prestižního uskupení dřevostavbařských firem Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Dopadli jsme na výbornou :-)

28.02.2018: Dále probíhají tesařské práce. Navážíme materiál pro pokrývače a klempíře, kteří začnou zítra. 

05.03.2018: Dům je pod střešní folií, začínáme s pokládkou krytiny. Uvnitř se pracuje na parotěsné rovině stropu z OSB 4. Za týden je naplánováno foukání celulózy do podstřeší. 

08.03.2018: Tak nám přišlo jaro a konečně je teplo. Panely jsem podmazali expanzní maltou Fermacell a na styk základová deska-panel (OSB4) jsme aplikovali butylovou těsnící pásku. Je kompletní parobrzdná rovina stropu (OSB 4 od Eggeru) i s přelepenými spoji a provedenými průchodkami pro vzduchotechnika. Příčky jsou stabilizovány k OSB na stropu, je proveden prostup komína parobzrdnou rovinou i budoucí vrstvou celulózy. Je položená betonová krytina, doděláváme klempířské prvky (žlaby, svody a oplechování komína) a chystáme se na podbití střechy, které by mělo být hotovo v průběhu příštího týdne. 

12.03.2018: Proběhla aplikace tepelné celulózové izolace Climatizer Plus do vazníkové konstrukce střechy. Finální vrstva izolace je navržena v síle 380 mm a technologický předpis výrobce přikazuje nadfoukání o 10-15% z důvodu eleminace sedání. Aplikační výška je tedy 42-44 cm. Pokračujeme ve zhotovování podbití přesahů střechy smrkovými palubkami. 

15.03.2018: Zhotovujeme rastry příček a stropů a provádíme jednostranný záklop příček sádrovláknitými deskami Fermacell, které vynikají svou pevností. 

19.03.2018: Zahajujeme montáž rozvodů - nejprve voda. Zde poprvé vedeme rozvody vody místo v podlahách ve stropech a ve stěnách. Bylo ale nutné snížit světlou výšku v chodbě, koupelně a technické místnosti s toaletou. 

22.03.2018: Provedli jsme kontrolní blowerdoor test, kdy zkoukáme, jak je stavba těsná. Čím těsnější, tím lepší. Dosáhli jsme výsledku (0,45 h​-1), který s rezervou splňuje i doporučené (přísnější) hodnoty pro pasivní domy. Hurá! 

24.03.2018: Díky příznivým klimatickým podmínkám jsme byli schopni dát fasádu do lepidla vč. zapracování výztužné síťoviny a veškerých systémových prvků STO. Nyní bude 2-4 týdny zrát. 

27.03.2018: Nastupují elektrikáři pro zhotovení rozvodů. Ve čtvrtek s nimi budou hotovi a ještě jednou je projedeme s investorem, zda jsme opravdu na nic nezapomněli. 

03.04.2018: Do domu se vrací sádrokartonáři a pracujeme na záklopech stropu, tepelné izolace předstěn, akustické izolace příček a záklopů příček a stěn, který bude zhotoven ze sádrovláknitých desek Fermacell, které vynikají svými statickými vlastnostmi i dobrou akustikou. 

12.04.2018: Dokončujeme kompletní sádrokartony, už je vytmeleno a nyní brousíme. V příštím týdnu začneme připravovat suché podlahy v systému Fermacell. 

17.04.2018: Máme připraveny podkladní vrstvy podlahy (tvrzený podlahový polystyren EPS 200S v tloušťce 2x80 mm) pro realizaci podlahového vytápění HeatFlow. 

19.04.2018: Probíhá instalace podlahového vytápění realizovaného pomocí vysoce účinných karbonových fólií HeatFlow - pokládají se na speciální podložku, která je součástí dodávky. Vše je před předáním důkladně odzkoušeno a proměřeno. Folie se nepokládají například pod vestavěné skříně. 

23.04.2018: Na podlahové topné fólie HeatFlow pokládáme podlahové prvky 2E22 od firmy Fermacell - tyto prvky budou fungovat jako poloakumulační a roznášecí vrstva. Kombinace HeatFlow a Fermacellu je úžasná, protože získáte podlahové topení a zachováte suchou skladbu podlahy - nemusíte tedy lít hektolitry vody do Vaší krásně suché dřevostavby. 

26.04.2017: Suchá podlaha Fermacell (prvky 2E22) byly úspěšně položeny a to včetně speciální prvku bezvaničkového sprchového koutu s integrovaným odtokovým žlabem. Zároveň proběhl odborný dohled technika společnosti Fermacell. Dnes malujeme - 2x bílá. Začíná se práce na hydrizolacích v koupelně. Příští týden by se mělo začít s obklady a dlažbami. 

27.04.2018: Zahajujeme realizaci finální silikonové vrstvy fasády domu vč. parapetů. 

30.04.2018: Finální silikonová fasáda STO pro difuzně otevřené skladby stěn je hotová. 

03.05.2018: Uvnitř jsou položeny dlažby v koupelně, WC a na chodbě. Pokračuje se s obklady. 

14.05.2018: Podlahář investora provedl pokládku podlahové krytiny - lepený vinyl v šedém odstínu. Jsou téměř hotové obklady a dlažby, chybí spárování. Jsou osazeny zařizovací předměty. Poslední květnový týden budeme kompletovat elektřinu. Nyní investor intenzivně pracuje na připojení domu k inženýrským sítím. 

28.05.2018: Nastupují elektrikáři ke kompletaci elektroinstalací a zhotovení hromosvodu. Už je dopojená a vyzkoušená vzduchotechnika - decentrální rekuperace zn. inVENTer a zítra budeme zapojovat systém monitoringu vlhkosti dřeva, vzduchu a teploty v souvrství podlah MOISTURE GUARD, vyvinutý a dodávaný výzkumným pracovištěm UCEEB ČVUT. Pomalu se blíží předání domu novým majitelům.