Individuální projekt DŮM U TŘEBÍČE

Cena s DPH –    Co vše je součástí ceny
Zastavěná plocha 81.30 m²
Podlahová plocha 128.30 m²
Výška hřebene 7.91 m
Sklon střechy 38°

Na začátku byla zahrada a touha vrátit se z Prahy zpět do svého kraje a rodné vísky Výčapy, která leží mezi Třebíčí a Jaroměřicemi nad Rokytnou. Investoři, mladý manželský pár, měl od začátku jasno, že chce dřevostavbu. Hlavním důvodem byla určitě rychlost výstavby a také to, že jejich rodinný přítel pracuje dlouhá léta v DMK Systému a tak jim na to z povzdálí trochu dohlédne. Jsme velice rádi, že se rozhodli pro stavbu s naší společností. 

Jedná se dům s obytným podkrovím obdélníkového půdorysu o rozměrech 8,3 x 9,8 m s dispozicí 5+kk. Hlavní obytnou místností je obývací pokoj spojený s jídelnou a kuchyňským oknem, jehož ozdobou je posuvné okno na terasu. V přízemí je dále situována ložnice opět s výstupem na terasu, koupelna se sprchovým koutem, toaleta a technická místnost. V podkroví, které má čistou výšku nadezdívky 1,3m jsou situovány 3 pokoje a koupelna s vanou, sprchou a toaletou. Podkroví investoři připravili tak, aby odtud v budoucnu byl snadný přístup do podkroví garáže, kterou k domu jednou pravděpodobně přistaví. 

Zaslat dotaz

Vizualizace v rámci studie

Reference / Výčapy (Třebíč)

Období realizace

09/2021- 05/2022

Charakteristika domu

Dům je navržen a postaven jako montovaná dřevostavba ze stavebního systému DMK s difuzně otevřenou skladbou stěny s vnější dřevovláknitou deskou. Konstrukce krovu se dvěma středovými vaznicemi, krokvemi a kleštinami je zcela klasická z vysušeného konstrukčního dřeva KVH (vaznice jsou lepeného lamelového dřeva). Dům bude vytápěn tepelným čerpadlem vzduch-voda s akumulační nádrží s integrovaným bojlerem umístěnou v technické místnosti. Topení bude realizováno jako celoplošné podlahové, bude tedy nezbytné provést mokrou variantu podlah. Dům nemá komínové těleso. V technické místnosti bude rovněž umístěna vzduchotechnická větrací jednotka s rekuperací tepla- Jablotron Futura. Naší dodávkou je tzv. dům k dokončení, tedy bez interiérů jako jsou obklady, dlažby, sanita, finální podlahové krytiny, vnitřní dveře a výmalba. Kromě toho si ještě investor sám ve spolupráci s místním topenářem zařizuje kompletní systém podlahového vytápění vč. tepelného čerpadla a akumulační nádoby.

25.8.2021: Investor úspěšně dokončil základovou desku, která je zcela v pořádku a kterou bez výhrad přebíráme. Ještě trochu upraví terén kolem stavby, abychom tu mohli postavit lešení. 

13.9.2021: Začínáme se stavbou domu. Jeřáb se postavil vedle stavby kolmo na komunikaci a kamion (všechna čest, pane řidiči) zacouval až ke stavbě. Rozmisťujeme podložky a začínáme umisťovat jeden panel za druhým. Průběžně je zajišťujeme montážními vzpěrami. Do panelů byla již ve výrobě osazena plastová okna DafePlast Progress v oboustranném dekoru dřeva, která jsou určena pro pasivní výstavbu. Osazujeme nosné a ztužující příčky. Kotvíme panely a začínáme s montáží trámového stropu. Nad obývacím pokojem je rozpětí poměrně velké, proto jsou použity trámy 100/240 mm. Trámy jsou zavěšeny do obvodových stěn pomocí ocelových třmenů a naloženy na vnitřní nosné stěny. 

14.9.2021: Montujeme záklop stropu z OSB tl. 22 mm P+D a zakládáme prahy pro montáž panelů 2.NP. 

15.9.2021: Pomocí jeřábu montujeme panely 2.NP a také konstrukci krovu. Zejména spojité středové vaznice z lepeného lamelového dřeva je nezbytné osazovat pomocí jeřábu. Sloupky krovu jsou integrovány v příčkách v obou patrech. Večer stavbu přikryjeme plachtou, aby nám na strop 1.NP nenapršelo. 

16.9.2021: I mistr tesař se někdy utne a v konstrukční přípravě utekly přesahy krovů, které měly být vytaženy ze štítových panelů. Proto je nyní poměrně pracně musíme dodělat na stavbě. To se ale nedá nic dělat, bez nich to zkrátka nejde. 

17.9.2021: Dostavujeme druhé patro lešení a osazujeme na horní líc již natřeného přesahů krokví do připravené frézy palubky, které budou tvořit podbití římsy. Uvnitř stavby probíhá montáž tesařské konstrukce schodiště. 

18.9.2021: Probíhá záklop střechy tvrdými dřevovláknitými deskami (DHF) tl. 15 mm P+D. Tento materiál je pro toto použití zcela ideální, protože je difuzně otevřený, působí jako statická výztužná deska, má odolnost vůči povětrnosti a ještě v tomto sklonu funguje jako zcela plnohodnotná pojistná hydroizolace. Ale vzhledem k problémům s dodávkami materiálů se nám nepodařilo zajistit klasický malý formát, ale musíme použít velkoformáty, které používáme na panely ve výrobě. Pro dům je to super, ale práce je to strašná, protože ty velké desky (1250x2800 mm) musí naši pokrývači dostat nahoru ručně a na střeše s nimi manipulovat. Nicméně to zvládli a za sobotu je hotovo. 

19.9.2021: Plynule pokračujeme dál v laťování střechy. Nyní je již stavba zcela bezpečně chráněna před vlivem rozmarů počasí. 

20.9.2021: Osazujeme střešní okna s tepelně izolačním trojsklem a pracujeme na instalaci klempířských prvků. Začínáme s pokládkou střešní krytiny. 

25.9.2021: Dokončili jsme pokládku střešní krytiny a instalaci klempířských prvků. První stavební etapa je pomalu připravena k předání investorovi. 

29.9.2021: Rozjíždí se práce uvnitř domu na dokončení vnitřní parotěsné obálky budovy. Na krokve jsou montovány rozšiřující profily, aby byla zajištěna potřebná tloušťka izolace mezi krokvemi. Poté bude proveden celoplošný záklop z OSB 4 tl. 15 mm P+D. 

30.9.2021: Doplňujeme pásky dřevovláknitých desek v místech spojů panelů a spojů pater. Díky tomu se spára rozdělí do dvou menších a což snižuje riziko možné praskliny v těchto konstrukčních spojích. Nad dveřmi osazujeme dřevěný prvek v připravenými rybinami, do kterého bude po dokončení fasády osazen dřevěný přístřešek nad vchodem. 

1.10.2021: Zahajujeme přípravné práce na fasádě. Osazujeme veškeré lišty, rohujeme a lepíme superizolaci Aerogel za budoucí žaluziové boxy. 

4.10.2021: Dokončili jsme podkladní lepidlo s výztužnou síťovinou, které nyní bude 4-6 týdnů zrát, než na něj budeme moci natáhnout finální silikonovou omítku. 

5.10.2021: Dokončili jsme vnitřní parobrzdnou rovinu, která je tvořena OSB4 tl. 15 mm, P+D. Veškeré spoje jsou přelepeny AirStop páskami. Těsnost vnitřní obálky ověříme BlowerDoor testem. 

11.10.2021: Probíhá přípravná koordinační schůzka mezi naším elektrikářem, stavbyvedoucím, investorem a dodavatel systému řízení chytré domácnosti, kterou si investor ve svém domě přeje. 

21.10.2021: Provádíme založení příček a následně budeme skládat podlahy, aby byl dům připravený pro topenáře a zabetonování hrubé podlahy. 

26.10.2021: Je vyskládaná tepelná izolace podlahy. 

1.11.2021: Topenáři provádí instalaci podlahového teplovodního vytápění a tlakují celý systém. 

3.11.2021: Probíhá betonáž podlah pomocí plastifikovaného betonu s minimální příměsí vody. Příštích pár dní bude beton zrát.  

8.11.2021: V minulém týdnu jsme si nechali udělat první zkušební blowerdoor test a splnili jsme podmínky výstavby pro nízkoenergetickou stavbu s rekuperaci. Z důvodů dotací z NZÚ se ale potřebujeme dostat pod hodnotu 0,6. Proto znovu projdeme všechna napojení a šikminy krovu, které jsou sice z vnitřní strany opatřeny OSB4 tl. 15 mm (P+D), navíc zatřeme latexem. Poté znovu provedeme kontrolní blowerdoor test, abychom měli jistotu, že při závěrečném testu požadované hodnoty pro pasivní výstavbu dosáhneme. 

16.11.2021: OSB desky na spodním líci krovu jsou zatřeny latexem. Jsou narastrovány a jednostranně zaklopeny všechny příčky. Společně s dodavateli investorem pracujeme na zhotovení elektroinstalací. V posledních dnech jsme rovněž obrátili svou pozornost k fasádě, provedli penetraci, osadili parapety. Do konce týdne bychom rádi měli hotovo vč. demontáže lešení. 

18.11.2021: Provádíme aplikaci tepelné izolace ClimatizerPlus do dutiny mezi krokvemi v tloušťce dle PD a hustotě předepsané výrobcem. Množství izolace je průběžně kontrolováno a ověřeno kontrolními odvrty. 

23.11.2021: Znovu jsme provedli kontrolní blowerdoor test a zátěr OSB4 na vnitřním líci krovu zafungoval - hodnotu jsme snížili více než 2x a s rezervou splníme podmínky pro získání dotace. Dokončili jsme finální silikonovou fasádu a demontovali lešení. 

26.11.2021: Probíhá instalace rozvodů vzduchotechniky - v domě je navržena větrací jednotka Jablotron Futura se zpětným ziskem tepla a regulací výkonu na základě koncentrace oxidu uhličitého. 

29.11.2021: Pokračujeme v rozvodech elektroinstalací. Rovněž tento týden provedeme montáž rozvodů vody a odpadů.  

2.12.2021: V podkroví už začínáme zaklápět. Pomalu to uvnitř začíná vypadat jako v domě. Dokončili jsme montáž dřevěné konstrukce vnějšího přístřešku nad vchodem. 

10.12.2021: Nahoře máme kompletně zaklopeno a přesouváme se dolů. Rádi bychom to do konce dotáhli kompletně, abychom nechali volné pole působnosti návazným řemeslům v režii investora, zejména panu obkladači, který by mohl udělat dlažbu v technické místnosti, aby se dala osadit technologie a začít v domě topit. 

4.1.2022: Do domu se opět vrací sádrokartonáři a začíná práce na tmelení a následném broušení. Ještě drobně dolaďujeme pozice některých vypínačů, světel a řízení větrání pomocí systému Loxone.

18.1.2022: Jsou kompletně vytmelené a vybroušené sádrokartony. Investor se chystá na výmalbu, pokládku obkladů a dlažeb a kompletaci systému vytápění, aby mohl začít dům temperovat. 

3.2.2022: Dům je z části vymalován a v příštím týdnu nastupuje obkladač investora, aby provedl pokládku obkladů a dlažeb. 

28.2.2022: Jsou dokončeny obklady a dlažby. 

22.3.2022: Topenář investora kompletuje systém vytápění vč. jednotky tepelného čerpadla vzduch-voda od firmy Vailant. Z naší strany probíhá součinnost z hlediska elektroinstalací.

28.3.2022: Konečně se začíná v domě topit. 

4.4.2022: Provádíme kompletaci řízeného větrání, osazujeme větrací jednotku Jablotorn Futura L se zpětným ziskem tepla.

11.4.2022: Dokončujeme protipožární kazetový strop v technické místnosti a přístřešek nad vchodem. Připravujeme podklad pro položení podlahových krytin (dodávka investora).

3.5.2022: Podlahy jsou položené. Rádi bychom v horizontu 14 dnů dokončili kompletaci elektroinstalací a dům oživili.