Individuální projekt DŮM V DOBRÉ VODĚ

Cena s DPH –    Co vše je součástí ceny
Zastavěná plocha 169.20 m²
Podlahová plocha 144.30 m²
Výška hřebene 5.53 m
Sklon střechy 25°

Před 9 lety (v roce 2014) jsme investorovi dělali nosnou konstrukci střechy na jeho dům kousek od Velkého Meziříčí. V roce 2022 se naše cesty zkřížily znovu a my tu opět můžeme být, abychom mu pomohli postavit kousek jeho snu. Tentokrát to bude více než jen střecha. Dlouho nám trvalo, než jsme dům dokonale naladili. Symetrie, materiály, dispozice a jednoduchost, aby dům zapadl do vesničky Dobrá Voda u Křižanova  a zároveň zcela plnil požadavky investora. Okrajové podmínky nebyly příznivé. Pozemek sice byl určen k výstavbě, ale bez připojení na inženýrské sítě. Projekt celé měsíce spal, až přišel impulz a najednou to chytlo obrovské grády. Byly přípojky, bylo povolení, byla deska. Nebyl to zázrak, jen spousta práce a nezlomná vůle investora. 

Jedná se o přízemní, difuzně otevřenou, montovanou dřevostavbu s dispozicí 5+kk na obdélníkovém půdorysu 9,4 x 18 m se sedlovou střechou z dřevěných vazníků s betonovou střešní taškou. Okna jsou zcela výjimečně dodávkou investora - jsou dřevěná a budou osazena až na stavbě. Obývací pokoj s kuchyňským koutem a jídelním stolem je prosvětlen velkou okenní sestavou (šířka otvoru 4 m) i dvěma dalšími okny. Denní světlo a tepelné zisky v zimním období hrály při návrhu domu důležitou roli. Atmosféru obývacího pokoje dokreslí plápolající oheň v krbových kamnech vestavěných do komínového tělesa. Ložnice disponuje šatnou a vlastní koupelnou. Druhá koupelna je určena pro osazenstvo dalších třech pokojů, které všechny mají více než 12 m2. Centrální chodbu prosvětlují dva světlovody Velux. Nechybí prostorné zádveří a hlavně velká technická místnost. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem vzduch-vzduch napojeným na systém řízeného větrání s rekuperací tepla (jednotka Jablotron Futura) a doplňkově jsou instalovány karbonové topné fólie v souvrství suchých podlah. Ohřev TUV zajišťuje bojler s integrovaným tepelným čerpadlem. Dům úspěšně získal koncem roku 2022 příslib dotace z fondu Nová zelenám úsporám v kategorii Základ. 

Tento dům pro Vás bude otevřen v rámci akce DEN OTEVŘENÝCH DŘEVOSTAVEB ADMD. Věřím, že jeho návštěva Vám přinese potřebné informace i nadhled při úvahách o Vašem novém bydlení. 

Zaslat dotaz

Půdorys domu

Vizualizace

Vizualiazace

Dům během výstavby

Dům během výstavby

Reference / Dobrá Voda (Žďár nad Sázavou)

Období realizace

od 08/2023

Charakteristika domu

Na stavebním povolení ještě dosychá inkoust, základová deska je hotová, přípojku elektřiny a staveništní rozvaděč zapojili včera. Scéna je připravena a my můžeme začít. 

2.8.2023: Zahajujeme montáž panelů pomocí jeřábu. Dům je navržen jako montována dřevostavba z českého certifikovaného stavebního systému DMK Difu s vnější dřevovláknitou deskou tl. 100 mm a nosným rámem se sloupky 60/140. Dutiny mezi sloupky jsou vyplněny foukanou celulózovou izolací ClimatizerPlus. Z vnitřní strany je panel zaklopen velkoformátovými OSB4 deskami tl. 15 mm od firmy Egger. Na ní je ještě našroubovaný vodorovný rošt instalační předstěny (KVH 60/60 á 625 mm). Okna a vchodové dveře jsou zcela výjimečně dodávkou investora. Budou dřevěná s výbornými tepelně-izolačními vlastnostmi a vyrábí je pan Fischer přímo ve Velkém Meziříčí. Spodní vodorovná plocha okenního otvoru je chráněna dočasnou hydroizolací, abychom předešli zatečení vody do panelu v případě deště. Stejně tomu tak je i na horním líci panelů. Podkladními podložkami vyrovnáváme nerovnosti základové desky a postupně usazujeme jednotlivé obvodové panely i ztužující příčky (rám KVH 60/100 + jednostranné opláštění Fermacellem), které jsou zabaleny do fólie kvůli povětrnosti. Odpoledne ještě usadíme spodní díl komínové tělesa Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny. 

3.8.-4.8.2023: Opět pomocí jeřábu probíhá montáž vazníkové konstrukce střechy. Osazujeme příčná ztužidlová pole a k nim pak větrujeme běžné vazníky. Na závěr osadíme oba štítové vazníky, které jsou přes vodorovný rošt opláštěny dřevovláknitými deskami. Dokončujeme montáž komínové tělesa. Rovnáme a kotvíme panely i vazníky. Předpověď na víkend je extrémní z hlediska úhrnu srážek. Proto celou střechu překryjeme velikánskou stavební plachtou. Déšť by panelům neublížil a navíc jsou uloženy na podložkách, takže by nestály ve vodě, ale proč to nezakrýt, když to jde. 

7.8.2023: Konečně přestalo přestává pršet. Plachta vydržela, což je tak trochu malý zázrak. 

8.8.2023: Zhotovujeme úložný prostor a zarážky pro tepelnou izolace. Podmazáváme panely expanzní termoizolační maltou Fermacell. 

9.8.2023:  Nastupují pokrývači, aby provedli montáž pojistné hydroizolace a laťování. 

11.8.2023: Začínáme s pokládkou střechy. Je použita betonová taška Terran Danubia Evo v šedočerné barvě. Oblepili jsme styk panelu a základové desky butylovou páskou. Uvnitř probíhají práce na parobrzdné rovině stropu z OSB FireStop.

15.8.2023: Máme dokončenou střechu. Dokončujeme montáž klempířských prvků a také parobrzdnou rovinu stropu vč. přelepení spár páskami. 

16.8.2023: Provádíme prostupy pro odvětrání radonu a kanalizace a také pro elektroinstalace skrz parobrzdnou rovinu stropu. 

18.8.2023: Zateplujeme strop foukanou celulózovou izolací ClimatizerPlus. Finální výška tepelné izolace je 40 cm. Plocha domu je velká, takže dnes uděláme půlku a zítra druhou. 

21.8.2023: Dokončujeme aplikace tepelné izolace do podstřeší. 

24.8.2023: Demontujeme část lešení, abychom uvolnili cestu pro speciální kráčející jeřáb, který pomůže s osazením velkých skel do oken v obývacím pokoji. 

25.8.2023: Probíhá montáž dřevěných oken v režii investora. Musím uznat, že jsou nádherná. 

30.8.2023: Zhotovujeme rastry zbývajících příček a z jedné strany je zaklápíme sádrovláknitými deskami Fermacell. Osazujeme pouzdra pro posuvné dveře. 

4.9.2023: Vylepujeme podparapetní lůžka, tzn. sekundární hydroizolační rovinu. Je to velice důležitý prvek prevence zatékání dešťové vody pod parapety, zejména v místě styku parapetu s fasádou. 

5.9.2023: Nastupujeme na zhotovení podkladního fasádního lepidla s výztužnou síťovinou v systému STO pro difuzně otevřené skladby stěn dřevostaveb. Zároveň provádíme montáž rozvodů vzduchotechniky vč. rozdělovačů s elektromechanickými klapkami VarioBreeze. V domě je uvažováno s řízeným větráním s rekuperací tepla - centrální jednotka Jablotron Futura. Rovněž připravujeme potrubí pro chladivo z tepelného čerpadla vzduch-vzduch (modul CoolBreeze), které je integrováno v systému vzduchotechniky. 

8.9.2023: Dokončujeme fasádní lepidlo. Teď bude muset nějakou dobu zrát, obvykle to bývá 3-6 týdnů. Připravujeme materiál pro rozvody vody a vytažení odpadů ze základové desky. Investor se připravuje na zhotovení rozvodů elektřiny, které jsou plně v jeho gesci. 

12.09.2023: Dokončujeme rozvody vody a investor pracuje na elektroinstalacích. 

20.09.2023: Na stavbě proběhl blowerdoor test s výsledkem 0,5, což splňuje podmínky pro výstavbu v pasivním standardu. 

26.09.2023: Rozvody jsou kompletní. Zahajujeme vatování předstěn a příček. Zhotovujeme akustické předstěny na vybraných stěnách, zejména na těch ke koupelnám. Testujeme zralost podkladu pro fasádu a je připraven pro finalizaci.  

7.10.2023: Na stavbě proběhl Den otevřených dřevostaveb ADMD. Velké díky patří investorovi, že jsme mohli jeho dům otevřít zájemcům o dřevostavby. Nyní už mohou opět plynule pokračovat práce na vatování a zaklápění konstrukcí stěn i stropů. 

10.10.2023: Do domu se vrací sádrokartonáři a pokračují v práci. Je to velká stavba, tak nám to bude chvilku trvat a je uvnitř to brzy bude vypadat jako v domě a ne jak ve stavbě.  

13.10.2023: Finální fasáda je hotová a dům vypadá nádherně. Uvnitř se činí sádrokartonáři. Některé pokoje už jsou zaklopené a vytmelené. V koupelnách zhotovujeme odkládací niky ve sprchových koutech. Na  stěnách sousedících s koupelnami či toaletou zhotovujeme předstěny, abychom minimalizovali přenos zvuku při splachování toalety či použití baterie např. ve sprše. 

20.10.2023: Je kompletně zaklopeno a vytmeleno. Přes víkend vytvrdí tmel a po neděli budeme brousit. Zhotovujeme podbití přesahů střechy smrkovými palubkami.

24.10.2023: Brousíme sádrokartony a dokončili podbití římsy palubkami. Na jejich nátěr byla na žádost investora použita stejná barva jako je na oknech. Chlapi si s palubkami opravdu vyhráli a vypadá to velice pěkně. 

25.10.2023: Probíhá výmalba interiéru 2x bílou barvou. 

29.10.2023: Skládáme tepelnou izolaci podlahy (2x100 mm tvrzeného podlahového polystyrenu). Dodavatel investora provádí rozvody centrálního vysavače. 

30.10.2023: Máme připravené podlahy pro realizaci elektrického podlahového vytápění karbonovými fóliemi. Zatáhli jsme sokl základové desky do lepidla s výztužnou síťovinou. 

31.10.2023: Probíhá montáž elektrických karbonových fólií CarbonHeated do souvrství podlahy. Na závěr provádí dodavatel měření pro revizi a ověření funkčnosti všech zapojených segmentů thermokamerou.  

1.11.2023: Ihned navazuje pokládka podlahových prvků Fermacell 2E22 tl. 25 mm. Výhodou této skladby podlahy je, že je suchá (dřevostavbu tedy nezatěžujeme značným množství záměsové vody jako v případě anhydritu či litých cementových podlah) a že je za 24 hodin plně pochozí a připravená pro realizaci finálních vrstev. 

3.11.2023: Dokončili jsme suché podlahy v systému Fermacell. Probíhá montáž dvou světlovodů Velux, které přivedou světlo do chodby.  

6.11.2023: Nastupuje investorův dodavatel nástěnné stěrky v kuchyni a na komínovém tělese. Má vyčleněn týden. Investor kompletuje rozvody elektroinstalací. 

13.11.2023: Přijíždí náš pan Kachlík, aby zhotovil hydroizolace, obklady a dlažby. Tentokrát je jeho práce rozdělena do dvou týdnů, protože v domě jsou dvě plnohodnotné koupelny a poměrně velká výměra dlažby v technické místnosti i v zádveří. Na podlaze jsou použity obklady v dekoru dřeva, stěny budou provedeny z obkladů v barvě slonové kosti. 

20.11.2023: Obkladačské práce pokračují. Zádveří a technická místnost jsou hotové a rodičovská koupelna také. Osazujeme vanu a pokračujeme v práci na koupelně pro děti a na samostatné toaletě. 

24.11.2023: Obklady a dlažby jsou kompletně hotové včetně nik ve sprchovém koutě a u toalety. 

27.11.2023: Nastupují podlaháři a začínají pokládat SPC minerální podlahovou krytinu s vrchní vinylovou vrstvou. Jedná se o velmi odolnou podlahovinu s decentní kresbou dřeva vhodnou pro podlahové vytápění. 

30.11.2023: Podlahy jsou hotové, až na jeden malý kousek, kam jsme museli doobjednat materiál. Na řadě je dodavatel dveří (Sepos), který provádí jejich montáž do obložkových zárubní. 

1.12.2023: Zavážíme bojler Ariston Nuos Primo HC 240 L s integrovaným tepelným čerpadlem. Přes víkend budeme v domě kompletovat vodoinstalace a sanitární vybavení koupelen. 

7.12.2023: Máme zkompletovanou vzduchotechniku a přes víkend dorazíme finální kompletaci vodoinstalací. Vnitřní dveře jsou namontovány. Investor provádí montáž kuchyňské linky. Začíná to vypadat, že bychom to do Vánoc mohli všechno společně stihnout.  

13.12.2023: Položili jsme kousek chybějící podlahy v jednom z pokojů a vše kompletně zalištovali. Opravili jsme chybně osazenou baterii. Zprovoznili jsme vzduchotechniku a MoistureGuard a zaškolili jsme investora. Probíhá závěrečný úklid stavby. V pátek předáváme dům investorovi, který intenzivně pracuje na jeho zabydlení před Vánoci. Jsme rádi, že jsme to stihli.