Individuální projekt DŮM V LOMU

Cena s DPH –    Co vše je součástí ceny
Zastavěná plocha 95.14 m²
Podlahová plocha 53.11 m²
Výška hřebene 4.90 m
Sklon střechy 25°

Mít svůj malý vlastní malý kamenolom je jedním z mých asi nesplnitelných klukovských snů. Ale možná, že jsou mezi námi páni kluci, kterým se to splnilo, protože náš další dům stavíme ve starém lomu v malé vesničce Březsko nedaleko Kounice na Prostějovsku. Je to jednoduchý ale vysoce fukční domek sloužící jako víkendová chalupa. Nebýt zastřešeného stání pro auto, odkud též do domu vcházíme, tak by to byl zcela určitě nejmenší dům, jaký jsme kdy stavěli. To ale nic neubírá na kráse místa, do kterého je dům citlivě osazen. Na jaře tu voní kvetoucí keře, bzučí včely a z vrcholu lomu je úchvatný výhled do krajiny pod Vámi. Je to místo, kde se zastavil čas... 

Příběh domu se začal psát už někdy před dvěma lety. Postupně jsme vypracovali dokumentaci pro stavební povolení a dům se investorovi podařilo povolit. Na podzim jsme udělali základovou desku, ale montáž samotného domu jsme s investorem načasovali až na jaro. 

Zaslat dotaz

Půdorys domu

Reference / BŘEZSKO (okr. Prostějov)

Období realizace

04-10/2019

Charakteristika domu

12/2018: Dokončili jsme základovou desku. Je to naše první deska v bývalém kamenolomu a upřímně řečeno nic moc. Špatně se tu kope, ale nakonec se to všechno povedlo i se základovým pasem pro sloupky stání pro automobil, které navazuje přímo na dům. Deska teď bude pár měsíců odpočívat. Mezitím si investor vyřizuje připojení k elektrické distribuční síti. Vrátíme se na jaře, až bude slunečno a sucho :-)

01.04.2019: Nene, to není APRÍL. Opravdu dnes montujeme panely. Přivezli jsme si na to pořádný jeřáb, abychom je přehodili přes zaizolované elektrické vedení. Investor s místními usedlíky zablokování silničky kamionem, elektřinu laskavě poskytl soused a vše běží jako dobře namazaný švýcarský stroj (jak s oblibou říká náš zkušený stavbyvedoucí Petr Trybuček).

Dům je opět navržen a realizován v konstrukčním systému DNK, konkrétně na obvodové panely je použita difuzně otevřená skladba DNK Difu. Dále jsou osazeny veškeré vnitřní stěny (KVH 60/100 + 1x Fermacell 12,5 mm) a do obývacího pokoje je osazeno komínové těleso Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny. Střešní konstrukce je tvořena dřevěnými příhradovými vazníky s kovovými deskami s prolisovanými trny, ve kterých je rovněž navržen úložný prostor. Na straně nad terasou je zvětšený přesah střechy, který ji částečně kryje před nepřízní povětrnosti. 

K domu přímo přiléhá zastřešené parkovací stání pro jeden automobil. Jeho konstrukce je tvořena masivními trámy a sloupky z konstrukčního řeziva KVH, na střechu jsou opět použity střešní vazníky, které jsou pobity zespodu palubkami s nátěrem 2x OSMO. 

02.04.2019: Probíhá montáž vazníkové konstrukce, dokotvují se panely a vůbec se intenzivně pracuje na hrubé stavbě domu. 

03.04.2019: Tesaři pokračují na zarážkách pro celulózu. Fasádníci staví lešení a pokrývači si naváží krytinu a zahajují laťování střechy. 

04.04.2019: Zhotovujeme úložný prostor ve vazníkové konstrukci a začínáme s prací na parobrzdné rovině stropu z OSB (P+D, tl. 15 mm). Pokrývači pokládájí betonové střešní tašky KM Beta v barvě dle výběru investora. 

05.04.2019: Přelepujeme spáry na parobrzdné rovině OSB, ve stycích panelů a přelepujeme spáru mezi deskou a panelem butylovou páskou. Zhotovujeme prostupy pro vzduchotechniku (nucené větrání Aereco) a osazujeme lemování pro budoucí stahovací schody. Tím je vnitřní parobrzná rovina domu kompletní. Dokončujeme pokládku střešní krytiny vč. kominického výlezu a stoupací plošiny. 

07.04.2019: Zahajujeme práci na podbití přesahu střechy smrkovými palubkami opatřenými dvojitým nátěrem OSMO. Ty stejné palubky jsou rovněž použity na finální úpravu podhledu a vnějšího štítu stání pro automobil. 

09.04.2019: Probíhá foukání tepelné celulózové izolace do podstřeší. Finální vrstva bude 380 mm. To zajistí teplo v zimě a omezí přehřívání v létě. 

12.4.2019: Je dokončeno kompletní podbití přesahů a pobití vnějšího štítu stání pro automobil. 

18.4.2019: Dům je nyní kompletně ve fásádní výztužné síťovině a lepidle STO, které nyní bude pár týdnů v klidu zrát. 

23.4.2019: Jsou hotové rozvody vody, které zásadně vedeme ve stropech a příčkách. Nikdy ne v podlahách, kde je jejich případná oprava značně problematická. Před Velikonoci jsme s klienty vyvzorovali interiérové prvky jako jsou dveře, podlahy a sanita. 

25.4.2019: V domě začali úřadovat elektrikáři. Zhotovují základní rozvody a rozmístění zásuvek a vypínačů dle požadavků investora. Navíc budeme dělat podlahové vytápění v koupelně a elektronický zabezpečovací systém. 

26.4.2019: Elektřikáři jsou hotoví. V druhé polovině příštího týdne přijde řada na sádrokartonáře,aby narastrovali strop a začali s vatováním předstěn a příček. Rovněž osadí poudra pro posuvné dveře do pokojů. 

2.5.2019: V domě se na pár dní zabydleli sádrokartonáři a je za nimi vidět kus práce. Budeme předávat třetí stavební etapu. 

13.5.2019: Sádrokartonáři zaklápí sádrovláknitými deskami Fermacell, tmelí a brousí. Připravujeme pokládku suchých podlah Fermacell (160 mm tvrzeného podlahového polystyrenu a podlahové prvky Fermacell 2E22). Přístí týden by už měly přijet obklady, dlažby a sanita. 

15.5.2019: Zahaujujeme práce na suchých podlahách v domě. Konkrétně se jedná o skladbu: vyrovnávací podsyp Fermacell (10 mm), tvrzený podlahový polystyren EPS 200S (křížem 80+80 mm), podlahové prvky Fermacell 2E22. Právě díky suchým podlahám jsou naše dřevostavby opravdu suché a nezatížené stavební vlhkostí. 

21.5.2019: Montujeme bezvaničkový set pro sprchový kout od firmy Fermacell. Je to systémové řešení tohoto problematického místa. Zahajujeme práce na finální silikonové omítce domu v odstínu dle výběru investora. 

23.5.2019: Po včerejším dešti už dnes za slušného počasí dokončujeme finální fasádu domu. Přebíráme od dodavatele dlažby, obklady a zařizovací předměty (sanitu). Příští týden nastupují obkladači. 

27.5.2019: Probíhá výmalba stavby a finální úprava soklu marmolitem. 

5.6.2019: Obkladači sice nastoupili, ale dlažba 20x60 je natolik křivá (prohnutá), že si nedovolíme ji položit. Udělali jsme tedy alespoň hydroizolace koupelny. Řešíme to s dodavatelem dlažby jako reklamaci, takže uvidíme, jak to dopadne.

 25.6.2019: Konečně přijela od dodavetele nová dávka dlažby, ale stále to není dobré, takže nezbývá než to poslat zpět. Investor ustoupil z výrazně obdélníkové dlažby a upravil svůj výběr na klasický čtvercový formát. Nová dlažba je naštěstí skladem a obkladač by měl znovu nastopit v polovině července. Tak snad už se to podaří... 

22.7.2019: Obkladači pracují na plný výkon. Konečně se to rozběhlo. Do konce týdne by měli dokončit kompletní interiér a my se začneme bavit venku na retenční nádrži, splaškové jímce, přípojkách, atp. 

23.7.2019: Probíhá montáž interiérových dveří zn. Sepos. Dvoje jsou do pouzdra, které je již zabudováno ve stěně. 

26.7.2019: Obkladači dokončují svou práci a v domě úřadují elektrikáři, osazují zásuvky, kompletují rozvadeč a montují hromosvod. Hned za nimi jdou revizní technici, aby vše proměřili.

31.7.2019: Na závěr hlavních prací v interiéru montujeme a zprovozňujeme vzduchotechniku - nucené větrání Aereco. Je to velmi jednoduchý, ale velmi účinný systém, který zabezpečí dostatečné větrání celého domu. 

V příštím týdnu nás čeká úklid domu a předání investorovi. V polovině srpna zahajujeme práce na přípojkách, instalaci splaškové a dešťové jímky, terase a terénních úpravách. 

7.8.2019: Provedli jsme v domě hrubý úklid a dům jsme předali investorovi. Přesouváme se ven a v druhé polovině srpna nás čekají práce na vnějším okolí domu a přípojkách. 

08-09/2019: Podařilo se nám osadit dešťovou i splaškovou jímku. Byla to opravdu tvrdá a těžká práce, protože jsme opravdu v kamenolomu, takže jsou obě nádrže doslova vylámány ve skále. Pochopitelně je nyní už dům napojen na vodu i elektřinu a jsou provedny svody dešťové kanalizace a propojení splaškové kanalizace do jímky.

09/2019: Pro investora jsme zrealizovali dřevěnou terasu - použili jsme modřínové palubky na dvojitém masivním roštu a ocelových patkách na základových pasech. Celou terasu jsme ošetřili terasovým olejem od firmy OSMO. 

10/2019: Zhotovujeme venkovní úpravy, betonujeme obrubníky i obrubníčky okapových chodníků, pokládáme zámkovou dlažbu krytého garážového stání a příjezdové cesty. Slunečné počasí babího léta nám zatím přeje.