Individuální projekt DŮM VE STÍNADLECH

Cena s DPH –    Co vše je součástí ceny
Zastavěná plocha 113.22 m²
Podlahová plocha 94.80 m²
Výška hřebene 5.40 m
Sklon střechy 25°

Kdo by neznal hochy z Rychlých šípů a jejich velká dobrodružství z pera Jaroslava Foglara. Asi každý malý kluk dlouho do noci hltal stránky téměř posvátných knížek a snil o dobrodružství, která chlapci prožívali. V jednom malebném městečku nedaleko Brna je celá čtvrť protkána ulicemi pojmenovaných po Foglarových hrdinech a na konci jedné takové ulice stavíme dřevostavbu pro vyjímečné klienty, kteří stejně jako pan Foglar rozdávají radost celým generacím.

Dům s obdélníkovým půdorysem (8,9 x 12,7 m) a dispozicí 4+kk je navržen ze stavebního systému DNK jako difuzně otevřená dřevostavba se sedlovou střechou a zastřešenou terasou. Velký důraz byl kladen na tepelně izolační vlastnosti (zesílení izolací stěn, stropu i podlahy) a použití velmi kvalitních vnitřních materiálů (např. Fermacell na stěnách, okna DafePlast Progress). Stání pro automobil je v projektu navrženo jako zcela autonomní konstrukce a bude realizováno po dokončení domu.

Podívejte se s redaktory Dřevostavitele do hotového domu!

Zaslat dotaz

Půdorys domu

Pohled ze zahrady

Pohled z ulice

Reference / Brno-venkov

Období realizace

04-07/2017

Charakteristika domu

Základovou desku si klient zajišťoval sám prostřednictvím svého technického dozoru a byla opravdu velmi dobrá a včas připravená. Dle odsouhlaseného harmonogramu můžeme tedy hned po Velikonocích začít s montáží panelů.

18.4.2017: Probíhá montáž panelů na připravenou základovou desku. Máme vlastně velké štěstí, zatím ani nesněží ani příliš nefouká a naše sehraná parta tesařů usazuje na své místo jeden panel za druhým. Dřevostavba je navržena z celostěnových panelů systému DNK, varianta DNK Difu (difuzně otevřená). V tomto případě byly sloupky panelu zesíleny na profil 60/160 mm (běžně 60/140) a opláštěny OSB 4 Top (tl. 15 mm, Egger), která dodává panelu potřebnou smykovou tuhost a zároveň funguje jako parobrzdná rovina. Na ni jsou přišroubovány latě rozšířené předsteny (KVH 60/60). Jako tepelná izolace panelu je použita celulóza, která je aplikována do panelu foukáním a vykazuje hustotu minimálně 65 kg/m3, takže nesedá a perfektně vyplní veškerý volný prostor panelu. Jako vnější zateplovací systém jsou použity dřevovláknité desky (STO), na které bude v příštích týdnech zhotovena fasáda. Již ve výrobě byla do panelů osazena okna. I na tomto domě byla použita velmi kvalitní okna DafePlast Progress, která jsou určena pro pasivní domy. Okna jsou osazena na vysoce izolační profil UltraFoam a oblepena vzduchotěsnými a komprimačními páskami. Pod vnější parapety byla vylepena hydroizolační vana. Společně s obvodovými panely přijelo na stavbu také několik vnitřních ztužujících příček, které jsou zabaleny do folie (ochrana sádrovláknité desky proti dešti). Během asi 2,5 hodiny byly všechny panely osazeny na své místo a ukotveny. Na druhém kamionu přijely dřevěné střešní vazníky s kovoými deskami s prolisovanými trny (ztužidlová  pole byla sestavena již ve výrobě) a rovněž osazeny do konstrukce. Poté byly namontovány štítové panely a umístěn komín - Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny, který jistě bude ozdobou interiéru. Na první den toho bylo až dost, ale všechno jsme to zvládli na jedničku.

19.4.2017: Velmi intenzivně pokračují práce na vazníkové střeše a na konstrukci zastřešení terasy příléhající k obývacímu pokoji.

20.4.-21.4.2017: Provádí se zarážky pro foukanou celulózu a revizní lávka. Nastupují pokrývači, aby instalovali pojistnou hydroizolaci a střechu zalaťovali. Stavíme lešení pro fasádu a montáž palubek. Spára mezi základovou deskou a panelem je vyplněna expanzní maltou od Fermacellu.

24.4.-28.4.2017: Probíhá pokládka krytiny (KM Beta Briliant, černá), osazení klempířských výrobků a doplňků a instalace podbití přesahů střechy (smrkové palubky 2x natřené tenkovrstvou olejovou lazurou OSMO). Uvnitř se pracuje na parobrzdné rovině stropu (OSB tl. 15 mm s přelepenými spoji). Provádí se penetrace a následné přelepení spáry mezi panelem a základovou butylovou páskou. Jsou instalovány prostupy pro vzduchotechniku. Je zahájena práce na fasádě.

29.4.2017: Podstřeší je zatepleno foukanou izolací Climatizer Plus ve tloušťce 430 mm, což odpovídá finální tloušťce 380 mm po slehnutí (výrobce udává 10-15%).

9.5.2017: Fasáda je kompletně v lepidle, které může v klidu zrát.

11.5.2017: Máme hotové rastry pro SDK kontrukce, konkrétné rošt na stropě a konstrukce příček včetně jednostranného opláštění sádrovláknitými deskami Fermacell. Provedli jsme rozvody vody vč. tlakové zkoušky. Příští týden nastupují elektrikáři.

22.5.2017: Jsou kompletní rozvody elektřiny v celém domě vč. vývodů pro venkovní osvětlení a rezervy pro další vnější zařížení (pohon elektrické brány, zvonek, čerpadlo v retenční nádrži na dešťovou vodu, atd.). Rovněž je kompletní instalace zdravotechniky, tedy voda vč. osazených vestavěných splachovačů Geberit, nástěnek pro vývody baterie, pračku, myčku a zahradní kohout a kompletní odpadové potrubí. Teprve nyní opravdu oceníte výhody 60 mm široké instalační předstěny - snadno se do ní vejde i odpadní trubka z umyvadla. Předstěna bude navíc v dalším kroku zateplena.

Do domu se tento týden vrátí mistři sádrokartonáři a budou instalovat akustické a tepelné izolace a provádět záklopy stěn statickými sádrovláknitými deskami FERMACELL (zavěsíte na ně až 80 kg na hmožninku) a stropu červeným protipožárním sádrokatonem.

31.5.2017: Provedli jsme finální silikonovou fasádu od STO určenou pro difuzně otevřené skladby. Investor volil velmi jemnou, téměr bílou fasádu, které dokonale ladí s černou střechou, šedým podbitím a decentními klempířskými prvky. Já osobně jsem z celkového barevného řešení nadšen.

Uvnitř domu už jsou kompletní tepelné a akustické izolace a intenzivně pracujeme na záklopech příček sádrovláknitými deskami Fermacell a záklopu stropu protipožárním sádrokartonem. Měli jsme tu také inspekci přímo z Fermacellu, pana Davida Švábenského, který konstatoval, že postup montáže je zcela v souladu s technickými pokyny výrobce sádrovláknitých desek (podlahové prvky i desky na stěny). Jsme rádi, že se mu naše práce líbila :-)

7.6.2017: Jsou kompletení SDK konstrukce včetně suchých podlah od Fermacellu (skladba: vyrovnávací podsyp Fermacell, tvrzený podlahový polystyren EPS 200S v tloušťce 2x80 mm, podlahové prvky Fermacell 2E22 pro vyšší zatížení a velkoformátovou dlažbu). U komínu Schiedel King Fire s integrovanými krbovými kamny vyrostly police pro dekorace i dřevo.

13.6.2017: Sádrokartony jsou kompletně přetmelené a vybroušené. Nastupuje obkladač, aby provedl hydroizolaci koupelny a položil dlažbu a instaloval obklady. Venku se investoři činí, budují plot a pokládají zámkovou dlažbu.

19.6.2017: Ne všechno jde vždy jako pomásle. Zapomněli jsme na elektrické podlahové dráty v koupelně, takže nedá se nic dělat, ale dlažba musí pryč. Znovu provádíme hyroizolaci, pokládáme elektrickou topnou rohož do lepidla a znovu pokládáme dlažbu. Ještě že nebyly hotové obklady...

26.6.2017: Pokračujeme dál v práci na interiérech. Dlažby jsou skoro kompletní, obklady se nám rodí pod rukama. Chystáme se na nivelaci pro vinyl, abychom pak neztráceli čas čekáním na vyschnutí této tenké samonivelační vrstvy.

3.7.2017: Už je hotová výmalba, jsou kompletní obklady i dlažby a vinyl je celoplošně nalepen. Do konce týdne osadíme vnitřní dveře, provedeme kompletní zalištování a zkompletujeme elektroinstalace. Stavba se blíží k předání.

15.7.2017: Stavba byla úspěšně předána objednateli. Zbývá ještě odstranit pár drobných vad a nedodělků.