Reference / Kolešovice (Rakovník)

Období realizace

06-10/2018

Charakteristika domu

Jedna z našich nejvzdálenějších staveb, jakou jsme kdy stavěli, stojí kousek za historickým královským městem Rakovník v nevelké vesničce Kolešovice ležící mezi chmelnice. Dokonce tu přes prázdniny končí parní vláček z Lužné. Budoucí majitel domu se po letech vrací na zahradu ukrytou za topolovými větrolamy, kde se proháněl jako kluk. Bude to návrat ke kořenům.

Nic ale není zadarmo a investor s rodinou musí bojovat s klacky padajícími pod nohy, přívalovými dešti i nefunkčními betonárkami. Ale vše se nakonec v dobré obrátí, místní pan stavitel včas zalije desku a my můžeme bez obav nastoupit k montáži dřevostavby. 

11.06.2018: Zahajujeme montáž panelů v difuzně otevřeném systému DNK. Jedná se o typový dům SOLARIS s dispozicí 4+kk bez zásadních klientských změn. Skoro bych řekl, že je to ryzí typovka, což se nám tak úplně často nestává. Postupně osazujeme jeden panel za druhým a za pár hodin stojí obvodové stěny i několik vnitřní ztužujících příček. V obvodových panelech jsou již osazena okna (DafePlast Progress) a vchodové dveře, takže dům se dá zamknout, ikdyž ještě první den nemá střechu. Panely jsou navrženy tak, aby bez potíží a bez zakrytí odolali nepřízni povětrnosti, takže ani noční bouřka není na závadu. Vodu jednoduše vymeteme mezerou mezi deskou a panelem - to je výhoda osazení panelů na podložky a vyplnění spáry expanzní maltou. 

12.06.2018: Ráno přijely vazníky, takže zahajujeme montáž střešní konstrukce. Pomocí jeřábu rovněž osazujeme komínové těleso Schiedel Absolut Parat.

13.06.2018: Pokračujeme v montáži střešní konstrukce. Střecha je poměrně složitá a potřebuje péči. 

14.06.2018: Přijíždí střešní krytina. Zahajujeme laťování střechy. Rádi bychom, aby na víkend byla stavba pod střešní folií. Stavíme lešení pro fasádu a montáž podbití přesahů střechy. 

18.06.2018: Máme zalaťováno a začínáme instalovat klempířské prvky (okapnice, oplechování komína, vrabčenku a háky pro okapy). Rovněž intenzivně pracjeme uvnitř domu na parobrzdné rovině stropu z OSB4. Desky klasického rozměru 625x2500 mm tl. 15 mm spojujeme na pero a drážku a spoje přelepujeme AirStop páskou pro dosažení požadované vzduchotěsnosti. Mezera mezi základovou deskou a panelem vymezená nyní podložkami je dokonale vyplněna expanzní maltou Fermacell, která zajistí lineární podepření panelů. 

21.06.2018: Většina střechy je položená. Byla použita krytina KM Beta Briliant v černé barvě. Součástí naší dodávky jsou i různé systémové doplňky, jsou jsou větrací tašky, odvětrávací tašky (VZT, digestoř) a příprava pro fotovoltaické panely. Do konce týdne bude pokládka střechy dokončena a začneme pracovat na podbití přesahu střechy palubkami (2x nátěr tenkovrstvou lazurou OSMO). Parobrzdná rovina je hotová vč. prostupů pro vzdchutechniku, digestoř a kabeláž od budoucí fotovoltaiky. Rovněž prostup komína je proveden tak, aby splňoval požární předpisy. Styk základová deska - panel je přelepen butylovou páskou, stejně jako kotevní prvky - opět detail, který spíše spadá do kategorie pasivních domů. Dům je připraven pro aplikaci tepelné celulózové izolace do podstřeší.  

25.6.2018: Probíhá aplikace tepelné celulózové izolace ClimatizerPlus. Finální tloušťka dle PD je 380 mm, tzn. že musíme foukat cca 43-44 cm, protože volně foukaná celulóza sedá o 10-15%. Takto silná vrstva celulózy v podstřeší vykazuje slušné izolační vlastnosti a především zajišťuje velký fázový posun tepelné vlny. Eliminuje tak nežádoucí přehřívání v letních měsících.

27.6.2018: Je dokončeno podbití římsy palubkami vč. dvojnásobného nátěru v odstínu dle výběru investora. Dům je připraven pro aplikaci podkladní vrstvy fasády a pro nástup sádrokartonářů. 

2.7.2018: Proběhla instalace fotovoltaických panelů na střechu. Jedná se o specializovaný ostrovní systém, který dodává elektřinu bojleru na ohřev teplé užitkové vody. Při nabití bojleru se panely automaticky odpojí, nejsou tedy připojeny k síti. Na tento systém bude čerpána dotace z programu Nov zelená úsporám (NZÚ). Nebojte, když nebude svítit slunce, voda se ohřeje klasicky ze sítě - neto speciální bojler má totiž dvě topné spirály - jednu na stejnosměrný proud z panelů a druhou na střídavý proud ze sítě. Je to chytrá věcička. Celý systém na klíč vč. vyřízení dotace investorovi dodává společnost Intersekce z Plzně.  

4.7.2018: Je zhotovena jádrová fasádní omítka STO vč. instalace a zapracování výztužné síťoviny. Nyní bude muset nějakou dobu zrát.

9.7.2018: Zhotovují se rastry pro zavěšení SDK podhledů na stropech a rastry pro příčky vč. jednostranného zaklopení sádrovláknitými deskami Fermacell. 

12.7.2018: Nastupují elektrikáři, aby provedli rozvod elektroinstalací na základě požadavků investora. 

17.7.2018: Instalatéři zhotovují rozvody vody a odpadů. Rozvody vody se snažíme vést v příčkách, předstěnách a ve stropech, abychom eliminovali vedení vody v podlaze. Během příštího týdne bychom měli zhotovit finální silikonovou omítku. 

1.8.2018: Zhotovujeme finální fasásu v odstínu dle výběru investora, který respektoval původní řešení barvenosti domu (tmavší odstín použit na stěně u terasy a u rohových oken do obývacího pokoje. světlejší na zbytku domu). S výsledkem jsme spokojeni my, ale hlavně investoři. 

3.8.2018: Do domu se vrací sádrokartonáři a zahajují aplikaci tepelných a akustických izolací do předstěn a příček. Dále budou pokračovat se záklopy stěn a podlah sádrovláknitými deskami Fermacell. Na závěr přijdou na řadu podlahy, opět v systému Fermacell. 

13.8.2018: Intenzivně pracujeme na záklápění, tmelení a broušení. Už přijely i stahovací schody do podstřeší. Tento týden bychom měli začít pracovat i na podlahách. 

20.8.2018: V pátek přijel materiál na podlahy Fermacell. Dnes už aplikujeme vrstvu ostrohranného vyrovnávacího podsypu Fermacell, na kterou budeme klást tvrzený podlahový polystyren (EPS 200 S) a to křížem ve dvou vrstvách, každá v tloušťce 80 mm. Dohromady tedy 160 mm tepelné izolace. 

23.08.2018: Jsme hotoví s podlahou Fermacell i s kompletními SDK pracemi. Investor provádí výmalbu interiéru a zahajuje práce na interiérech domu. Příští týden nastupují naši elektrikáři ke kompletaci, při které rovněž provedou pokládku topných rohoží do zádveří a koupelny (budou zapracovány do lepidla pod dlažbu).

30.8.2018: Proběhla montáž topných rohoží v koupelně, zádveří a samostatné toaletě. Nyní je řada na obkladači investora, aby provedl montáž obkladů a dlažeb. 

3.10.2018: Stavba domu se chýlí ke konci, investorovi ještě zbývá položit podlahu, osadit interiérové dveře a namontovat kuchyňskou linku. My zapojíme vzduchotechniku, aby byl dům řádně větrán. Probíhají terénní úpravy kolem domu, dokonce to vypadá, že se ještě podaří založit nový trávník.